Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Cnidiocarpa alata

Fotoğraf

Bakımı

Cnidiocarpa alata çok yıllık bir ottur. Nemli ya da ıslak toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Cnidiocarpa alata dere kıyısı, nemli bölge ve sulak alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Lovage; Selamotu.

Etimoloji

Cins adı Latince Cnidium meyveli; tür adı ise Latince kanatlı anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Apiales
Familya:
Cins: Cnidiocarpa

Tanım

Bot. Zhurn. (Moscow & Leningrad) 95: 71 2010.

Tanımlayan

Yapısı

Cnidiocarpa alata 30 ila 130 cm. büyüyebilir. Stem tüysüz, teret, içi boş, çizgili, genelilkle mor lekeli, üst tarafında kanatlıdır. Taban yaprakları geniş triangular ila triangular ovat, 30 ila 50 cm. uzunluğunda ve 14 ila 25 cm. genişliğinde, segmentler ovat, kabaca serrat ya da serrat loblu, dişler apikulat’tır. 16 ila 40 arası 1 ila 6 cm. uzunluğunda ray görülür. Bunların dıştakiler içtekilerden daha uzundur. Pedisel raylere benzer. Anter krem ya da koyu menekşe renklidir. Meyve tüysüz ve 3 mm. uzunluğunda, 2 mm. genişliğindedir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184. (Ligusticum alatum)

Flora of Turkey

Ligusticum alatum için:
Stem glabrous, terete, hollow, striate, often purplish tinged, ± winged above, often somewhat contracted below umbel, 30-130 cm. Basal leaves broad-triangular to triangular-ovate, (11-)30-50 x (4-)14-25 cm, segments ± ovate, 0,8-5 x 0,3-2,5 cm, coarsely serrate or with serrated lobes, teeth apiculate, glabrous or minutely asperous on margins and veins below, veins often somewhat winged. Rays 16-40, asperulous, aggregating at base at maturity, 1-6 cm, outer longer than inner. Pedicels similar to rays, 2-10 mm. Anthers cream or deep violet. Fruit glabrous, c. 3 x 2 mm. Fl. 7-8. Flushes, streamsides, damp meadows, bushy slopes, 1600-2800 m. IV:431.

Bitki Veritabanları

       

Share

Yorum yazın