Site icon Kocaeli Bitkileri

Clinopodium vulgare subsp. arundanum (Kamış fesleğen)

Kamış fesleğen


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Yabanifesleğen › Yabani fesleğen › Kamış fesleğen

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 70 cm büyür. Rizomlu, dik tüylü gövdeli ve karşılıklı yapraklıdır. Yapraklar tüylü, yumurtamsı ya da mızraksı şekilli ve kısa saplı veya sapsızdır. Çiçek halkaları yoğun çiçeklidir. Çiçekler kısa saplı, beş taç ve çanak yapraklıdır. İki dudaklı çiçekler pembe, eflatun ve mor olabilir. Tohumlar ağustos ve eylül arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Kokusu zayıftır. Tohumlar 21 derecede 2 haftada çimlenir. -18 dereceye kadar dayanıklıdır. Çanak 9,5 ila 12 mm uzunluğunda, alt diş 4 ila 5,5 mm ve üst diş 2,5 ila 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Yamaçlar, orman açıklıkları ve çayırlarda görülür. Gölcük gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kamış fesleğen.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

700-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “yatak ayağı” anlamına gelir. Çiçek ve gövdelerin birlikte yatak ayaklarını andırmasına işaret eder. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün yayılış alanının genişliğine işaret eder. Alttür adı Latince “kamış gibi” anlamına gelir.

Mutfak

Yaprakları, yemeklerde aroma olarak kullanılır. Bitki çayı olarak tüketilir. Yapraklar salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Kalp uyarıcı, balgam söktürücü, şişkinlik azaltıcı ve terletici olarak kullanılır. Antibakteriyeldir. Yara iyileştiricidir. Bitki demlenerek zayıf sindirim sorununun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Büzücü, kardiyotonik, gaz giderici, terlemeyi arttırıcı ve balgam söktürücüdür. Üst bölümler kaynatılarak karın üzerine uygulanarak sarılır ve karın ağrısında kullanılır. Clinopodium vulgare ve Lamium purpureum üst bölümleri kaynatılarak karın üzerine uygulanarak sarıldığında mide ağrısı tedavisinde etkilidir.

Dioscorides: Zehirli hayvan ısırıklarına karşı etkilidir. Kasılma, fıtık ve ağrılı idrara çıkma vakalarında başvurulur. Kaynatılarak adet akışı teşvik edilir.

Plinius: Kasılma, fıtık, ağrılı idrara çıkma ve yılanlar tarafından açılan yaralarda etkilidir.

Biliyor musunuz?

Yapraklarında sarı ve kahverengi boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Conspectus Florae Europaeae 587 1881. (Boiss.) Nyman

Exit mobile version