Clinopodium nepeta subsp. spruneri (Sümüklü fesleğen)

Tanımı

20 ila 75 cm büyüyebilir. Gövde yükselici ya da dik, genellikle seyrek ya da yoğun biçimde dik uzun tüylü, kırışık ya da kısa havlıdır. Yapraklar yumurtamsı, 8 ila 35 mm uzunluğunda, 6 ila 20 mm genişliğinde, salgılı uzun ve kısa dik tüylü ve/veya kırışık ya da kısa havlıdır. Halkalar 5 ila 15 arası sayıda, çiçek sapı 0,5 ila 13 mm. uzunluğundadır. Bırahte bizsi ve 1,5 ila 4 mm uzunluğundadır. Çanak salgılı kırışık, seyrekçe kısa ve uzun tüylü, 13 damarlıdır. Taç leylak ila pembe renkli, 6,5 ila 12 mm uzunluğundadır. Halkalar yoğun, çiçekdurumu sapı 0,5 ila 6 mm uzunluğunda, yapraklar 8 ila 18 mm uzunluğunda ve 8 ila 16 mm genişliğinde, kenarları düz ya da her kenarında beşe kadar zayıfça kütdişli-dişlidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Çayır, yol ve deniz kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yatak ayağı anlamına gelir. Çiçek ve gövdelerin birlikte yatak ayaklarını andırmasına işaret eder. Tür adı Latince kedi nanesi anlamına gelir. Alttür Wilhelm von Spruner‘a (1805-1874) adanmıştır.

Türkçe adları

Dilimizde sümüklü fesleğen adı ile bilinmektedir.

Gıda

Baharat olarak kullanılır. Peynirlere eklenir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.