Clinopodium menthifolium subsp. ascendens (Leylak fesleğeni)

Tanımı

25 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde yükselici ya da dik, kısa ve uzun tüylerle kaplı ve salgısızdır. Yapraklar yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, 30 ila 50 mm uzunluğunda ve 25 ila 35 mm genişliğinde, yoğun dik tüylü ve/veya seyrek kısa havlı, dişlidir. Halkalar 6 ila 14 arası sayıdadır. İkincil bırahte mızraksı ila bizsi, 2,5 ila 3,5 mm uzunluğundadır. Çanak 5,5 ila 8 mm uzunluğunda, 13 damarlı, salgılı, yoğun kısa ve uzun dik tüylerle kaplı; alt dişler 1,25 ila 4 mm uzunluğunda, uzun kirpikli, üst dişler 0,5 ila 2 mm uzunluğundadır. Taç leylak mavisi ila lavanta renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kafkasya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, yol ve dere kenarında görülür. İzmit ve Derince ilçelerinde gözlemlenmiştir. Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde leylak fesleğeni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yatak ayağı anlamına gelir. Çiçek ve gövdelerin birlikte yatak ayaklarını andırmasına işaret eder. Tür adı Latince Mentha yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının Mentha (nane) yapraklarına benzemesine işaret eder. Alttür adı ise Latince yükselici anlamına gelir ve alttürün ayırt ediciliğini vurgular.

Gıda

Yaprakları çeşni olarak kullanılır ya da bunlardan çay elde edilir.

Tıp

Terletici ve balgam söktürücüdür. Ateş, uykusuz ve depresyon tedavisinde etkilidir. Civanperçemi ve kekik ile birlikte öksürük giderici olarak kullanılır.

Fotoğrafları