Cleome ornithopodioides (Taş saçakgülü)

derleyen:

Özet

Cleome ornithopodioides (Taş saçakgülü) genelde yüksek rakımlardaki kayalık alanlarda görülen ve yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Cleomaceae

Saçakgülügiller

Cleome

Saçakgülü

Tanımı

Cleome ornithopodioides (Taş saçakgülü) genellikle 10 ila 60 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dalsız ya da seyrek dallı, dik ve salgılı tüylüdür. Yapraklarda kulakçık yoktur ve sap 4,5 cm kadar uzayabilir. Çiçek durumu salkım halinde ve 7 ila 30 adet çiçeklidir. Çanak yapraklar mor kenarlı yeşilimsi renkli, üçgensidir. Ercikler kırmızıdır. Çiçekler erseliktir. Çiçek sapları genellikle morumsu ve salgılı havlıdır. Çanak yaprakları lobları mızraksı ve yoğun biçimde salgılı havlıdır. Çiçekler beyaz renkli ve morumsu bezelidir. Kapsül şeritsi, tespihsi ve saplı ya da sapsızdır. Tohumlar kırmızımsı kahverengi ya da siyah ve kahverengi alacalı ve yumurtamsı küreseldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasında da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlarda görülen bitki umumiyetle temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 600 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlemek mümkündür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiştir ancak biz henüz göremedik. Görsel Krzysztof Ziarnek‘in izni ile kullanılmıştır.

Türkçe adı

Dilimizde taş saçakgülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Antik Yunanca şanlı anlamına gelir. Çiçeklerin görkemli görünümüne işaret eder. Tür adı Antik Yunanca kuş ayağına benziyor anlamına gelir. Meyve yapısına işaret eder.

Gıda

Tohumları hardal ikamesi olarak kullanılır.