İçeriğe geç

Clematis vitalba (Akasma)

Akasma


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Akasma › Akasma

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 metreye kadar uzayabilir. Çiçekler yeşilimsi beyazdır. Saplar olukludur. Yapraklar karşılıklı dizilişlidir. Yaprakçıklar yumurtamsı ve saplıdır. Yaprak yüzeyi tüysüzdür. Çiçekler hoş kokuludur. Meyvelerde ipeksi ekler görülür. Tohumlar ekim ve ocak arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Görünümü güzel bir bitkidir ancak diğer bitkilere sarılarak onları boğabilir. -18 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar ekilmeden on iki saat önce ılık suda bekletilmelidir. 20 derecede 1 ila 9 ay arasında çimlenir.

Gözlem

Çalılık, ormanlık alanlar ve makiliklerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Akasma, Peçek, Yakmuk, Duman asması, Yaban sarmaşığı, Orman asması, Suman asması.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çalılık” anlamına gelir. Daha spesifik olarak “üzüm dalı” anlamını verir. Cins tıpkı üzüm (Vitis) cinsi gibi sarılıcı tırmanıcı özellik taşır. Cinsin Türkçe adı olan “akasma” çiçek rengine ve cinsin tırmanıcı özelliğine işaret eder. Tür adı Latince “beyaz asma” anlamına gelir. Türün üzüm (Vitis) gibi sarılıcı yapısına ve çiçeklerinin beyaz rengine işaret eder.

Tarihi

Yaprakları yakıcı özelliktedir ancak kolayca iyileşir. Bu nedenle (yaraları nedeniyle) korkutucu bir görünüme sahip olmak savaşçılar tarafından kullanılmıştır.

Geleneksel tıp

Stres ve sinir tedavisi için faydalıdır. Analjezik, idrar söktürücü, homeopatik ve rubefacienttir. Suyu burun deliklerine uygulandığında, migren ataklarını hafifletir, ancak mukoza zarlarını da yok edebilir. Romatizma ve deri döküntüsü tedavisinde kullanılır.

Plinius: Yaprakları cüzzamlı yaraları temizler Tohumları müshil etkilidir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Taş Devrinde ip yapmak için kullanılırdı. Fareler bitkinin iplerini kemirmediği için tahıl demetlerini bağlamak için kullanılır. Dilenciler görenlerde merhamet uyandırmak için dallarını kollarına sürterek yara açardı.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 544. 1753. L.

Bir Yorum Yazın