İçeriğe geç

Citrullus lanatus (Karpuz)

Bitkiler › Kabak takımı › Kabakgiller › Karpuz › Karpuz

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Arkeofit bitki.

Sürünücü ya da sarılıcı tek yıllık bir bitkidir. Gövdeler 3 metre uzayabilir. Yapraklar 6 ila 20 cm uzunluğunda ve 4 ila 15 cm genişliğindedir. Yapraklar genellikle üç lobludur. Sülükler dallıdır. Çiçekler yaprak koltuklarında 4 cm uzunluğundaki tüylü sap üzerinde belirir. Meyve oldukça büyüktür.

Bitki doğal olarak Afrika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle çok erken dönemde Eskidünya’nın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, tarla ve sulak alanların civarında kaçak olarak görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Karpuz adı ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyvesi çiğ olarak tüketilir. Ülkemizde yaz mevsiminin popüler meyvelerinden biridir. Meyvesinden içecek elde edilir. Olgun olmayan meyveler çorbalara eklenir. Yaprakları pişirilerek, tohumları ise çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Tohumları yatıştırıcı, idrar söktürücü ve toniktir. Yatak ıslatılması durumlarında başvurulur. Tohumları parazit düşürücüdür. Meyve ateş düşürücüdür. Meyve idrar söktürücüdür. Kökü müshil ve kusturucu etkilidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Citrullus lanatus (Karpuz) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/citrullus-lanatus/ Erişim tarihi: 21 March 2023

“Citrullus lanatus (Karpuz)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın