İçeriğe geç

Citrullus lanatus (Karpuz)

Karpuz


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Kabak takımı › Kabakgiller › Karpuz › Karpuz

Dağılımı

Bitki doğal olarak Afrika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle çok erken dönemde Eskidünya’nın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Genel bilgiler

Sürünücü ya da sarılıcı tek yıllık bir bitkidir. Gövdeler 3 metre uzayabilir. Yapraklar 6 ila 20 cm uzunluğunda ve 4 ila 15 cm genişliğindedir. Yapraklar genellikle üç lobludur. Sülükler dallıdır. Çiçekler yaprak koltuklarında 4 cm uzunluğundaki tüylü sap üzerinde belirir. Meyve oldukça büyüktür.

Gözlem

Bahçe, tarla ve sulak alanların civarında kaçak olarak görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Karpuz.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük Citrus” anlamına gelir. Turunç, mandalina, limon ve portakal gibi türleri ihtiva eden cinsin adıdır. Tür adı Latince “tüylü” anlamına gelir. Türün havlı yapısına işaret eder.

Mutfak

Meyvesi çiğ olarak tüketilir. Ülkemizde yaz mevsiminin popüler meyvelerinden biridir. Meyvesinden içecek elde edilir. Olgun olmayan meyveler çorbalara eklenir. Yaprakları pişirilerek, tohumları ise çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Tohumları yatıştırıcı, idrar söktürücü ve toniktir. Yatak ıslatılması durumlarında başvurulur. Tohumları parazit düşürücüdür. Meyve ateş düşürücüdür. Meyve idrar söktürücüdür. Kökü müshil ve kusturucu etkilidir.

Fotoğrafları

Literatür

Catalogus Seminum et Sporarum in Horto Botanico Universitatis Imperialis Tokyoensis per annos 1915 et 1916 lectorums Imperialis Tokyoensis 30, no. 854. 1916. (Thunb.) Matsum. & Nakai

“Citrullus lanatus (Karpuz)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın