İçeriğe geç

Cirsium vulgare (Su dikeni)

Su dikeni


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Köygöçüren › Su dikeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde dallı, ağsı tüylü, kanatlıdır. Orta gövde yaprakları dikdörtgensi, derin teleksi, yanal loblar dişli, 3 ila 6 çiftli, üçgensi ila darca üçgensi, yanal ve terminal loblar 2 ila 16 mm uzunluğunda dikenlidir. Yanal dallar 1 ila 8, 1 ila 6 başlı, üst yapraklar 0 ila 3 sayıda ve involukruma eşit ya da daha kısadır. İnvolukrum dik, yumurtamsı, çökük, küresel ila geneişçe ters yumurtamsı ve 20 ila 50 mm uzunluğundadır. Filari seyrek ya da yoğun ağsı tüylü, 9 ila 11 sıralıdır. Çiçekler pembemsi mor ya da mor renkli, 24 ila 33 mm uzunluğundadır. Kapçık 3,5 ila 4,5 mm uzunluğundadır. Sorguç 19 ila 29 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Orman açıklıkları, sulak alanların civarı ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yaygın kangal, Su dikeni.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “şişmiş damar” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin damar şişmeleri vakalarında tedavi amacıyla kullanılmalarına işaret eder. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Bitkinin, (ilk tanımlandığı cins olan Carduus) cins özelinde daha yaygın bir dağılım alanına sahip olmasına işaret eder.

Mutfak

Kök pişirilerek tüketilebilir. Genç yapraklar gece boyunca tuzlu suya batırılabilir ve daha sonra pişirilerek yenilebilir. Çiçek tomurcukları pişirilerek tüketilebilir. Soyulmuş gövde haşlanarak tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kaynatılarak romatizmal eklemlerin tedavisinde bitkisel buhar olarak kullanılmıştır. Hemoroid ve romatizma tedavisinde kullanılır. Lapa haline getirilerek iltihap ya da yaralara uygulanır.

Biliyor musunuz?

Çiçekler demlenerek keçi sütünden peynir elde etmek için kullanılır. İç kabuğundan kağıt elde edilir. Sorguçlar çıra ikamesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Napolitana 5: 209. 1835[1836]. (Savi) Ten.

Bir Yorum Yazın