İçeriğe geç

Cirsium arvense (Köygöçerten)

Köygöçerten


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Köygöçüren › Köygöçerten

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak geniş alanlara yayılmıştır.

Genel bilgiler

1,5 metre büyüyebilir. Kalın köklere sahip geniş koloniler oluşturur. Gövde yeşil ve dallı, pürüzsüz ve tüysüzdür. Yapraklar koyu yeşil, mızraksı ya da dikdörtgensi mızraksı, almaşlı dizilişli ve sapsızdır. Bunlar dikenli, loblu, 15 ila 20 cm uzunluğunda, 2 ila 3 cm genişliğindedir. Yaprakların üstü tüysüz iken altlarında kısa beyaz tüyler görülür. Çiçek başları 10 ila 22 mm çapında, pembe ila mor renklidir. Çiçekler çoğunlukla iki evcikli, nadiren erseliktir. Dişi çiçekler kokulu iken erkek çiçeklerin kokusu yoktur. Erkek çiçekler küremsi, dişi çiçekler küçüktür. Tohumlar 4 ila 5 mm uzunluğunda ve tüylü bir sorguca sahiptirler. Her dalda 1 ila 5 arası çiçek başı görülür. Binin üzerinde tohum üretir. Tohumlar ağustos ile ekim aylarında olgunlaşır. Kök sistemi hayli agresiftir ve çabuk yayılır. Normal bahçe toprağı ve güneşli bir alanda kolaylıkla yetiştirilebilir. Tohumlarda baharda doğrudan dışarı ekilebilir. 20 derecede 2 ila 8 haftada çimlenir.

Gözlem

Yol kenarı, sulak alanların civarı, çalılıkla ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Köygöçerten, Köygöçüren, Çahır, Çahor, Çarıkkesen, Eşek kangalı, Eşek otu, Kösemen, Hamurkesen.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “şişmiş damar” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin damar şişmeleri vakalarında tedavi amacıyla kullanılmalarına işaret eder. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün, yaygın olarak tarla kenarlarında görülmesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae cultis agris” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Bir yaşındaki bitkilerin kökü ve yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Soyulmuş gövdeler pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kökü idrar söktürücü, büzücü, tonik ve iltihap gidericidir. Kök çiğnenerek diş ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir.

Biliyor musunuz?

Sorguçları çıra ikamesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Carniolica, Editio Secunda 2: 126–127. 1772. (L.) Scop.

Bir Yorum Yazın