Cirsium arvense

Cirsium arvense (Köygöçerten)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Köygöçüren › Köygöçerten

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

1,5 metre büyüyebilir. Kalın köklere sahip geniş koloniler oluşturur. Gövde yeşil ve dallı, pürüzsüz ve tüysüzdür. Yapraklar koyu yeşil, mızraksı ya da dikdörtgensi mızraksı, almaşlı dizilişli ve sapsızdır. Bunlar dikenli, loblu, 15 ila 20 cm uzunluğunda, 2 ila 3 cm genişliğindedir. Yaprakların üstü tüysüz iken altlarında kısa beyaz tüyler görülür. Çiçek başları 10 ila 22 mm çapında, pembe ila mor renklidir. Çiçekler çoğunlukla iki evcikli, nadiren erseliktir. Dişi çiçekler kokulu iken erkek çiçeklerin kokusu yoktur. Erkek çiçekler küremsi, dişi çiçekler küçüktür. Tohumlar 4 ila 5 mm uzunluğunda ve tüylü bir sorguca sahiptirler. Her dalda 1 ila 5 arası çiçek başı görülür. Binin üzerinde tohum üretir. Tohumlar ağustos ile ekim aylarında olgunlaşır. Kök sistemi hayli agresiftir ve çabuk yayılır. Normal bahçe toprağı ve güneşli bir alanda kolaylıkla yetiştirilebilir. Tohumlarda baharda doğrudan dışarı ekilebilir. 20 derecede 2 ila 8 haftada çimlenir.

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak geniş alanlara yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, sulak alanların civarı, çalılıkla ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Köygöçerten, Köygöçüren, Çahır, Çahor, Çarıkkesen, Eşek kangalı, Eşek otu, Kösemen ve Hamurkesen adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bir yaşındaki bitkilerin kökü ve yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Soyulmuş gövdeler pişirilerek tüketilebilir.

Kökü idrar söktürücü, büzücü, tonik ve iltihap gidericidir. Kök çiğnenerek diş ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir.

Sorguçları çıra ikamesi olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). [page_title] - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: [my_permalink] Erişim tarihi: [datetoday]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir Yorum Yazın