İçeriğe geç

Circaea lutetiana (Kankurutan)

Kankurutan


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Mersin takımı › Yakıotugiller › Kankurutan › Kan kurutan

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Ortadoğu ve Sibirya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 60 cm büyüyebilir. Rizomlu bir bitkidir. Yapraklar basit, yumurtamsı, 4 ila 10 cm uzunluğunda ve karşılıklı dizilişlidir. Gövde ince ve yeşil renklidir. Çiçekler beyaz renklidir. Yaprak sapları 1 ila 10 cm uzunluğunda ve tüylüdür. Çiçeklerin çentikli iki taç yaprağı vardır. 2 ercik ve 2 loblu tepecik görülür. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem

Dere kenarı, yol kenarı ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kankurutan.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Yunanca “şahin” (κίρκος) kelimesinden türetilmiştir ve büyücü Kirke’ye adanmıştır. Kirke ile ilgili elde olan bilgilerin önemli bir bölümü Homeros’un Odysseia’sı mahreçlidir. Troya Savaşı sonrası memleketi İthaka’ya dönmeye çalışan Odysseus, arkadaşları ile Kirke’nin adasını çıkarlar. Kirke, Odysseus’un adamlarını domuza çevirir. O da Kirke’yi kendine âşık ederek adamlarını kurtarır. Bitkinin kökünden çok güçlü bir aşk iksiri elde edildiği ve Kirke’nin büyülerini yapmak için bu bitkiden faydalandığı düşünülmektedir. Tür adı Latince “Paris, Fransa” anlamına gelir. Paris şehri antikçağda “cadılar şehri” olarak bilinirdi ve cins adında olduğu gibi bitkinin büyü alanında kullanıma işaret eder.

Geleneksel tıp

Romatizma, gut, enfeksiyonlar, yaralanmalar ve ateş tedavisi için başvurulur.

Plinius: Rahim ağrıları vakalarında kullanılır. Doğum sonrası kalıntıları atar. Tohumları emziren kadınlarda süt azaltıcıdır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 9. 1753. L.

Bir Yorum Yazın