Cionura (Babrik)

Özet

Cionura (Babrik) beyaz renkli çiçekler açan ancak zehirli olmaları nedeniyle otçul hayvanların uzak durduğu monotipik bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Gentianales

Gentiyan takımı

Apocynaceae

Zakkumgiller

Tanımı

Cionura (Babrik) çok yıllık otlar ya da çalılardan oluşan bir cinstir. Gövdeler çok sayıda, erken dönemde yeşil ve beyaz kısa havlı, zamanla tüysüzce, gri ya da kahverengi ve genellikle 1 ila 8 metre uzunluğundadır. Sürgünler kauçuğumsu ve sarılıcı ya da tırmanıcıdır. Yapraklar 4 cm uzunluğunda saplı, üst bölümde parlak yeşil renkli, alt yüzeyde hafifçe mumlu, yumurtamsı ya da genişçe yumurtamsı, 7 ila 12 cm uzunluğunda, 4 ila 8 cm genişliğinde, ucu sipsivri, tabanda yüreksi, hafifçe etli ve uzun saplıdır. Çiçek durumu 5 cm uzunluğundaki bir sap üzerinde büyük kümeler halinde ve terminal bir talkım olup kokulu beyaz ya da nadiren beyaz ve sarı renkli ve 8 ila 12 mm çapındaki çiçeklerden oluşmaktadır. Taççık bölümleri üçgensidir. Meyve 8 cm uzunluğunda ve folikül formundadır. Tohumların kenarları geniş kanatlı ve ucunda beyaz ipeksi tüyler mevcuttur. Cins Balkanlar ile Afganistan arasında kalan bölgeye özgüdür. [Harita, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sütun kuyruklu anlamına gelir. August Grisebach’ın Spicilegium Florae Rumelicae et Bithynicae adlı eserindeki özgün tanımda “suffrutex erectus” ifadesine göre bitkinin dik çiçek kurulları, hayvan kuyruğunu andırmaktadır.

Kocaeli’ndeki türler