Cicer arietinum (Nohut)

derleyen:

cins:

Tanımı

Sağlam yapılı ve 15 ila 35 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dik ila yükselicidir. Yapraklar tek teleksi; yaprakçıklar 5 ila 7 arası sayıda çift halinde, ters yumurtamsı dikdörtgensi ila eliptik, 7 ila 20 mm uzunluğunda, keskin biçimde çift halinde testere dişli kenarlı, salgılı ve salgısız tüylerle havlıdır. Çiçek kurulu sapı ve çiçek sapı, yaprak sapından daha uzundur ve kılçık 1 ila 2,5 mm uzunluğundadır. Çiçekler tek, 10 ila 12 mm uzunluğunda, leylak ya da beyaz renklidir. Çanak neredeyse kamburludur. Meyve elipsoit, 17 ila 30 mm uzunluğunda ve salgılı seyrek tüylüdür. Tohum meyve başına 1 ila 3 arası sayıda, iri, pürüzsüz, sivilceli ya da buruşuktur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal yayılış alanı kesin olarak bilinmemektedir. Avrasya ve kuzey Afrika’da antikçağdan beridir yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin bilinen en eski kaydı (MÖ 8500) Anadolu’dadır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarla ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde nohut adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Nohut için kullanılan Latince bir kelimedir. Romalı filozof Cicero da adını bu bitkiden almaktadır. Tür adı Latince koç başı anlamına gelir. Olasılıkla meyve yapısına işaret eder.

Gıda

Tohumları hayli yaygın olarak bilinen ve tüketilen bir bitkidir. Tohumlar çiğ olarak ya da pişirilerek yemeklerde, kavrularak kuruyemiş halinde ve öğütülerek çeşitli mezelerde kullanılır. Yaprakları pişirilerek tüketilebilir. Tohumlar karbonhidrat ve protein bakımından zengindir.

Tıp

Meyvelerde biriken ekşi sıvı büzücüdür ve dispepsi, kabızlık ve yılan ısırığı tedavisinde kullanılmıştır.

Bilgi

Yapraklar ve meyve kabuğu temas halinde cildi tahriş edebilir.

Fotoğrafları