Chrysanthemum × morifolium (Kasımpatı)

Tanımı

1 metreye kadar boylanabilen çok yıllık bir çalıdır. Gövde seyrekçe dallı, dik ya da zaman zaman yatık-yükselicidir. Yapraklar havlı, zeytin yeşili renkli ve 1 ila 2 cm uzunluğunda saplıdır. Yaprak ayası yumurtamsı ila dikdörtgensi yumurtamsı, 4 ila 10 cm uzunluğunda, 3 ila 5 cm genişliğinde ve derince lobludur. Yaprak tabanı kesik ila neredeyse yüreksidir. Çiçekler tek ya da gevşek küme halinde ve kremsi sarı renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Çin’de görülür ve en az dört farklı Chrysanthemum türünün doğal melezidir. Günümüzde tropikal kuşakta doğallaşma eğilimdedir. [HaritaSinonimler] Mezarlıklar ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Eylül ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kasımpatı ve krizantem adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca altın çiçekli anlamına gelir. Cinse bağlı çok sayıda türün çiçekleri sarı renklidir. Tür adı Chrysanthemum morii yapraklı anlamına gelip, türün yapraklarının Chrysanthemum morii türünün yapraklarını andırmasına işaret eder. Dilimizdeki krizantem adı, cins adı olan Chrysanthemum‘dan muharreftir.

Gıda

Çiçek başları ve taç yapraklar yenilebilir. Yaprak ve çiçeklerinden çay yapılır.

Tıp

Çiçek başları görüşü iyileştirmek, göz ağrısını dindirmek, baş ağrısını hafifletmek ve iltihap giderici olarak kullanılır. Bunlar antibakteriyel, mantar önleyici, iltihap giderici, gaz giderici, arındırıcı, terletici, ateş düşürücü, soğutucu ve yatıştırıcıdır. Hipertansiyon ve kalple ilgili şikâyetlerde başvurulur. Yaprakların suyu yara iyileştiricidir.

Bilgi

Formaldehit, benzen ve amonyak gibi kimyasal bileşiklerin yaydığı kokuları giderme özelliğine sahiptir.

Fotoğrafları