İçeriğe geç

Chondrilla juncea (Karakavuk)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Karakavuk › Kara kavuk

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

1 metre büyüyebilen ince bir bitkidir. Çiçekler erseliktir. Gövde mavimsi yeşil renklidir. Genellikle zararlı ot olarak kabul edilir. Tabanda yapraklarla bir rozet oluşturur, daha sonra yoğun dallarla otsu bir çalılık meydana gelir. Dikdörtgen sarı çiçek dilleri ile küçük papatya gibi çiçekler görülür. Kapçık 1 cm uzunluğundadır. Sorguç beyaz renklidir. Hem tohum yoluyla hem de kökünden parçalar çıkartarak yayılır. Oldukça güçlü bir istilacıdır ve rekabet gücü yüksektir.

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak geniş bir alana yayılmıştır. [Harita|Sinonimler]

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve kayalık bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Karakavuk, Çengel sakızı, Çıtlık, Çöpkanak, Ezzezze, Garagavık, Karavruk, Karagöz, Karaca kovuk, Karavlık, Sakızlık ve Sakız otu adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Mide kuvvetlendirici olarak kullanılır. Antioksidandır. Kökün etrafında bulunan sütümsü sıvı kurutularak sakız elde edilir ve bu sakıza Cibcik, Çıtlık, Çingene sakızı ve Dip sakızı denir.

Tohumları zehirli olabilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Chondrilla juncea (Karakavuk) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/chondrilla-juncea/ Erişim tarihi: 6 February 2023

“Chondrilla juncea (Karakavuk)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın