İçeriğe geç

Chondrilla juncea (Karakavuk)

Karakavuk


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Karakavuk › Kara kavuk

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak geniş bir alana yayılmıştır.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilen ince bir bitkidir. Çiçekler erseliktir. Gövde mavimsi yeşil renklidir. Genellikle zararlı ot olarak kabul edilir. Tabanda yapraklarla bir rozet oluşturur, daha sonra yoğun dallarla otsu bir çalılık meydana gelir. Dikdörtgen sarı çiçek dilleri ile küçük papatya gibi çiçekler görülür. Kapçık 1 cm uzunluğundadır. Sorguç beyaz renklidir. Hem tohum yoluyla hem de kökünden parçalar çıkartarak yayılır. Oldukça güçlü bir istilacıdır ve rekabet gücü yüksektir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve kayalık bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Karakavuk, Çengel sakızı, Çıtlık, Çöpkanak, Ezzezze, Garagavık, Karavruk, Karagöz, Karaca kovuk, Karavlık, Sakızlık, Sakız otu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “küçük yumru” anlamına gelir. Kelime aynı zamanda “kabuksuz tahıl” anlamına gelen Antik Yunanca khondros kelimesinden de türetilmiş olabilir. Tür adı Latince “saz” anlamına gelir. Buradaki atıf bitkinin Juncus (Kofa) cinsi ile benzerliğine değil, sazları andıran ince yapısınadır. İkili adlandırma öncesi adı “Chondrilla juncea viscosa arvensis”tir.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Mide kuvvetlendirici olarak kullanılır. Antioksidandır. Kökün etrafında bulunan sütümsü sıvı kurutularak sakız elde edilir ve bu sakıza Cibcik, Çıtlık, Çingene sakızı ve Dip sakızı denir.

Dioscorides: Gövdesinin etrafında sakız bulunur. Adet akışını durdurmak ve güneş yanıklarını gidermek için kullanılır. Kökü ve sakızı saçları korur.

Dorotheus: Mide ve sindirim organlarına faydalıdır.

Plinius: Tabana yakın bölümünde sakız çıkar, bu sakız rahim ağzına yerleştirildiğinde adet akışını teşvik eder. Kökleri yılan sokmalarına karşı kullanılır. Yılan tarafından ısırılan tarla fareleri de bu bitkiden yerler. Kirpiklerin dökülmesi vakalarında kullanılır. Bazıları görüşü bozduğunu ve iktidarsızlığına neden olduğunu kaydeder.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 796–797. 1753. L.

“Chondrilla juncea (Karakavuk)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın