Chamaecytisus hirsutus (Keçi tırfılı)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Cytisus hirsutus adı ile geçmektedir. 20 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde ve dallar dik ila yükselicidir. Bitkinin alt bölümleri odunsudur. Küçük yapraklar üç yaprakçıklı, yumurtamsı ila eliptik ve her iki yüzeyi de tüylüdür. Bunlar 18 ila 25 mm uzunluğunda ve saplıdır. Çiçekler başlangıçta turuncu sarı renkli iken daha sonra kırmızımsı kahverengiye döner. Çiçekler 1 ila 4 arası kümeler oluşturur. Meyve 25 ila 40 mm uzunluğunda ve oldukça tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Orman açıklıkları, yamaçlar ve çalılık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde keçi tırfılı, altın çalısı ve sert tüylü süpürgelik adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca cüce Cytisus anlamına gelir. Cinsin, Cytisus cinsi ile benzerliğine işaret eder. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir. Çanağın tüylü yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “calycibus hirsutis trifidis obtusis ventricoso oblongis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.