Chamaecyparis lawsoniana (Yalancı servi)

Tanımı

60 metre kadar büyüyebilir. Gövde 1 ila 2 metre çapa erişebilir ve kırmızımsı kahverengidir. Yapraklar mavi yeşil renklidir. Dallardaki yapraklar 2 ila 3 mm uzunluğunda ve sivri ila sipsivri uçludur. Polen kozalağı 2 ila 4 mm uzunluğunda ve koyu kahverengidir. Tohum kozalağı ilk yıl olgunlaşarak açılır, 8 ila 12 mm genişliğindedir ve morumsu ila kırmızımsı kahverengidir. Pul başına 2 ila 4 arası tohum bulunur. Tohumlar 2 ila 5 mm uzunluğundadır. Ahşabı en kaliteli ahşaplar arasında yer alır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Ekim ve aralık ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde yalancı servi ve elvudi adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca cüce servi anlamına gelir. Cinsin boyuna işaret eder. Ancak cinse bağlı bazı bireyler 70 metreye kadar boylanabilir. Olasılıkla atıf kedicik boyutu ile ilgilidir. Özgün tanımda bu “fleurs monoiques, chatons petit, du reste conformés et disposés comme ceux des Cyprés” olarak belirtilmiştir. Tür 1795–1873 yılları arasında yaşamış İskoç bahçıvan Charles Lawson‘a adanmıştır.

Tıp

Reçinesi idrar söktürücüdür.

Fotoğrafları