İçeriğe geç

Chamaecyparis lawsoniana (Yalancı servi)

Yalancı servi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiNeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Servi takımı › Servigiller › Yalancıservi › Yalancı servi

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür.

Genel bilgiler

60 metre kadar büyüyebilir. Gövde 1 ila 2 metre çapa erişebilir ve kırmızımsı kahverengidir. Yapraklar mavi yeşil renklidir. Dallardaki yapraklar 2 ila 3 mm uzunluğunda ve sivri ila sipsivri uçludur. Polen kozalağı 2 ila 4 mm uzunluğunda ve koyu kahverengidir. Tohum kozalağı ilk yıl olgunlaşarak açılır, 8 ila 12 mm genişliğindedir ve morumsu ila kırmızımsı kahverengidir. Pul başına 2 ila 4 arası tohum bulunur. Tohumlar 2 ila 5 mm uzunluğundadır. Ahşabı en kaliteli ahşaplar arasında yer alır.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yalancı servi.

Çiçek zamanı

Ekim-Aralık ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “cüce servi” anlamına gelir. Cinsin boyuna işaret eder. Ancak cinse bağlı bazı bireyler 70 metreye kadar boylanabilir. Olasılıkla atıf kedicik boyutu ile ilgilidir. Özgün tanımda bu “fleurs monoiques, chatons petit, du reste conformés et disposés comme ceux des Cyprés” olarak belirtilmiştir. Tür adı Latince “Charles Lawson‘a” anlamına gelir.1795–1873 yılları arasında yaşamış İskoç bahçıvan.

Geleneksel tıp

Reçinesi idrar söktürücüdür.

Fotoğrafları

Literatür

Annali del Museo Imperiale di Fisica e Storia Naturale di Firenze n.s. 1: 181. (preprint p. 29). 1864[1865]. (A. Murray) Parl.

Bir Yorum Yazın