Chaerophyllum nodosum (Hacıkuş)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Physocaulis nodosus ve Myrrhoides nodosa olarak geçmektedir. 30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde boş, sert tüylerle kaplı ya da nadiren çıplaktır. Taban yaprakları kısa sürede dökülücü ve alt gövde yapraklarına benzerdir. 2 ila 4 arası sert ve kıllı kol görülür, bunlar 1,5 ila 4 cm uzunluğunda ve uzunlukları eşit ya da değildir. İkincil bırahte beş adet, geri kıvrık, dar yumurtamsı sipsivri ve çiçek sapından daha kısadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Akdeniz havzası, Karadeniz kıyıları ve Ortadoğu’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Gölgeli ve nemli bölgeler ile çalılıklarda görülür. Gölcük ve Karamürsel ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde hacıkuş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca keyifli yapraklar anlamına gelir. Yaprakların aromatik tadına işaret eder. Tür adı Latince budaklı anlamına gelir. Türun gövdesi olgunluk zamanı budaklarda şişer. İkili adlandırma öncesi adı “Myrrhis nodosa annua, semine aspero”dur.

Fotoğrafları