İçeriğe geç

Chaerophyllum aureum (Sarılakotu)

Sarılakotu


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Handok › Sarılakotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avupa, Kafkasya ve İran’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

90 cm büyüyebilir. Gövde sıklıkla benekli, neredeyse tüysüz ya da kısaca cılız tüylü, silindirik ya da köşeli dallıdır. Alt yapraklar geniş yumurtamsı ila üçgensi, 2 ila 3 arası teleksi, 15 ila 30 cm uzunluğunda ve 9 ila 20 cm genişliğindedir. 15 ila 25 arası, eşit olmayan, 1,5 ila 5 cm uzunluğunda ve meyvede dik olan kol görülür. Bırahte yoktur ya da bir adettir. İkincil bırahte 5 ila 7 arası, mızraksı, kirpikli, 3 ila 6 mm uzunluğunda ve 1 mm genişliğindedir. Çiçek sapı meyveden daha kısadır. Şemsiye başına 5 ila 8 arası verimli çiçek bulunur. Meyve dikdörtgensi ila yumurtamsı dikdörtgensi, 7 ila 10 mm uzunluğunda ve 3 mm genişliğinde, olgunlaştığında soluk kahverengidir.

Gözlem

Çayırlar, çalılık alanlar ve kayalıklarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiştir ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Sarılak otu.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

1000-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “keyifli yapraklar” anlamına gelir. Yaprakların aromatik tadına işaret eder. Tür adı Latince “altın renkli” anlamına gelir. Özgün tanımda yer alan “semina aurero” ve “seminibus flavis” ifadeleri atfın tohum rengine olduğunu göstermektedir.

Literatür

Species Plantarum, Editio Secunda 370. 1762. L.

Bir Yorum Yazın