Chaenomeles japonica (Bahar dalı)

derleyen:

Tanımı

1 metre büyüyebilir. Dikenleri incedir. Dallar yayılıcı, dalcıklar başlangıçta mor ve zamanla kahverengi, silindirik ve pürüzlüdür. Tomurcuklar mor renkli, üçgensi yumurtamsı, tepede sivri ve çıplaktır. Kulakçık böbreksidir. Yapraklar ters yumurtamsı, kaşıksı ya da genişçe yumurtamsı, 3 ila 5 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde, çıplak, tabanda kamamsı, kenarlı dişli ve tepede küt ya da sivridir. Çiçekler 3 ila 5 arası sayıda demetler halindedir. Meyve altın sarısı rengindedir. Tohumlar kırmızı kahverengidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Japonya’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle dünyanın ılıman bölgelerinde yaygın olarak dikilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Şubat ve mart ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde bahar dalı ve japon ayvası adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca açık elma anlamına gelir. Meyvenin olgunlaştığında açıldığına dair yanlış algı nedeniyle bu adı almıştır. Tür adı Latince Japonya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Gıda

Meyveler pişirilerek reçel yapımında kullanılır.

Fotoğrafları