Cestrum elegans (Parfüm çalısı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

1 ila 4 metre boylanabilen her dem yeşil bir çalıdır. Dallar çizgili, zaman zaman mor lekeli ve yoğun biçimde tüylüdür. Yapraklar yumurtamsı ya da yumurtamsı mızraksı, kısaca saplı ve alt yüzeyde kaba tüylüdür. Çiçekler, bileşik, yapraksı ve terminal çiçek kurullarındadır ve eksenin ucunda küme halindedir. Çanak morumsu kırmızı ila koyu mor renkli, beş köşeli, ters konik ve neredeyse çansıdır. Taç koyu kırmızı ya da kırmızımsı mor renkli, 21 mm uzunluğundadır. Tüp uzun ve çıplaktır. Meyve morumsu kırmızı renkli, ters yumurtamsı, tepede küt ve etlidir. Yaprakların nahoş kokulu olmasına rağmen çiçekler hoş kokuludur.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak batı Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi nedeniyle dünyanın büyük bölümünde dikilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde parfüm çalısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı bir tür gravür aleti olan cestrumdan gelmektedir ve çiçeklerin şekline atıfta bulunmaktadır. Tür adı Latince zarif anlamına gelir ve türün genel görünümüne işaret eder.

Dikkat

Fotoğrafları


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir