İçeriğe geç

Cerinthe major (Alacakız)

Alacakız


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiSüs bitkisiAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Alacakız › Alaca kız

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik, basit ya da üst bölümde dallıdır. Üyesi olduğu Hodangillerin aksine yaprakları tüylü değildir ve soluk yeşil renklidir. Gövde üst bölümlerde dallı olabilir. Taban yaprakları ters yumurtamsıdır. Bırahteler mor lekelidir. Çanak neredeyse tabandan bölünmüştür. Taç silindirik, tüpü aşağıda mor, üstte sarı renklidir. Meyveler oval küresel ve koyu kahverengidir. Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli ya da gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Arılar tarafından sevilen bir bitkidir.

Gözlem

Sulak alanlar ve yol kenarında görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Kayıt bildirilen bölgede yaptığımız araştırmada Cerinthe minor‘e rastladık ancak bu taksonu göremedik. Şüpheli bir kayıt gibi gözüküyor.

Yaygın adları

Alacakız, Kır küpesi, Mum çiçeği.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “arıçiçeği” anlamına gelir. Arıların, cinsin çiçeklerinden balmumu topladığına inanılmasına atfen. John Gerard çiçekleri ve yaprakları çiğnendiğinde balmumu tadı aldığını yazar. Cinsin Türkçe adı olan “alacakız” belirgin biçimde taçların renk çeşitliliğine işaret eder. Tür adı Latince “büyük” anlamına gelir. Cerinthe minor ile boy farkına işaret eder.

Geleneksel tıp

İdrar söktürücüdür. Sarılık ve iskorbüt tedavisinde kullanılır.

Literatür

Species Plantarum 1: 136. 1753. L.

Bir Yorum Yazın