İçeriğe geç

Cercis siliquastrum (Erguvan)

Erguvan


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Erguvan › Erguvan

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2 ila 12 metre büyüyebilir. Gövde genç ağaçlarda gri iken zamanla koyu kahverengiye döner. Beş taç yapraklıdır ve çanak yapraklar kaynaşıktır. Yapraklar çiçeklerin açmasından hemen sonra belirir. Bunlar 7 ila 12 cm çapında, tüysüz, düz, yüreksi ve küt uçludur. Yaprak sapı 1 cm uzunluğundadır. Tohumlar Meyveler eylül ayında olgunlaşır. Çiçekler ona kadar demet halinde ve erseliktir. Çiçek sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Meyve 6 ila 10 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2 cm genişliğinde, 6 ila 15 arası sayıda tohumlu ve kahverengidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar, makilikler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Erguvan, Gelin yemişi, Yemişen, Deli boynuz, Selecek, Zazalak.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “mekik dokumak” anlamına gelir. Yassı ve odunsu meyvelerin dokumacı aletine benzemesine işaret eder. Tür adı Latince “silikula gibi” anlamına gelir. Burada kastedilen silikula adı verilen meyve yapısı değil, Ceratonia siliqua (keçiboynuzu) ağacıdır. İkili adlandırma öncesi adı “Siliqua sylvestris rotundifolia”dır.

Tarihi

Birûni: Bitkinin çiçeklerinden elde edilen renkte giysileri giymek sadece Roma imparatorlarına mahsustur. İmparator hariç bu renkte elbise giyilmesi yasaktır.

Söylenceye göre ağacın çiçekleri beyaz iken, İsa’yı gammazlayan Yahuda İşkaryot’un kendini bu ağaca asması ile kırmızıya dönmüş. Ayrıca ağacın çiçekleri yapraklardan önce belirir ve sanki dallara asılmış bir insan gibidirler.

Mutfak

Çiçekler çiğ olarak tüketilebilir. Asidik tatları nedeniyle salatalara eklenir. Meyveler çiğ olarak tüketilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 374. 1753. L.

Bir Yorum Yazın