Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Cerastium fontanum subsp. vulgare

Fotoğraf

Bakımı

Cerastium fontanum subsp. vulgare Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Cerastium fontanum subsp. vulgare Kayalık, nemli bölge ve yamaçlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Mouse ear chickweed; Koru boynuzotu.

Etimoloji

Cins adı Yunanca boynuzlu (Tohum kapsülü şekline atıftır); tür adı Latince memba; alttür adı ise Latince yaygın anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Caryophyllanae
Takım: Caryophyllales
Familya:
Cins: Cerastium
Görüldüğü Yer: Beşkayalar Tabiat Parkı

Tanım

Willdenowia 12(1): 37. 1982.

Tanımlayan

(Hartm.) Greuter & Burdet, 1982.

Yapısı

Cerastium fontanum subsp. vulgare 35 cm. büyüyebilir. Yapraklar lanseolat’tır. Çiçeklenme gevşek ve çok çiçeklidir. Sepal’ler 8 ila 10 mm. uzunluğundadır. Petal’ler beyaz, 12 ila 18 mm. uzunluğunda, genellikle kaliksin iki katı uzunluktadır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184. (Cerastium fontanum subsp. triviale)
2-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)

Flora of Turkey

Perennial. Stems ± erect, spreading pilose, up to 30 cm. Leaves oblong ovate, the lower somewhat petiolate, pilose. Inflorescence rather dense, many flowered. Bracts entirely herbaceous. Sepals lanceolate, 5-7 mm, setose pilose, with scarious margins. Petals ± equalling the sepals, claws glabrous. Ripe capsules only slightly exceeding the calyx, opening by revolute teeth. II:80.
Çok yıllık bir ottur. Stem aşağı yukarı dik, yayılıcı pilöz ve 30 cm. uzunluğundadır. Yapraklar oblong ovat, alttakiler hafifçe petiolat ve pilöz’dür. Çiçeklenme görece yoğun ve çok çiçeklidir. Brahte’ler tamamen otsudur. Sepal’ler lanseolat, 5 ila 7 mm. uzunluğunda, setöz pilöz, ince kenarlıdır. Petal’ler aşağı yukarı sepal’lere eşittir ve pençeler tüysüzdür. Olgun kapsüller hafifçe kaliks’i aşar ve revolut dişler tarafından açılır.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın