Cerastium brachypetalum subsp. tauricum (Uzun boynuzotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Cerastium brachypetalum subsp. tauricum (Uzun boynuzotu) bir dizi benzer türü olması nedeniyle teşhisi güç olan tek yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Cerastium

Boynuzotu

Tanımı

Cerastium brachypetalum subsp. tauricum (Uzun boynuzotu) genellikle 5 ila 30 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövdeler dik, basit ya da tabanda dallı ve yayılıcı ila yükselici kaba gümüşî tüylüdür. Yapraklar kalıcı değildir. Yaprak ayası 4 ila 15 mm uzunluğunda, 1,5 ila 5 mm genişliğinde ve uzun salgılı ya da salgısız tüylerle havlıdır. Taban yaprakları küme halinde, ters mızraksı, kaşıksı ve küt uçludur. Gövde yaprakları sapsız, mızraksı ya da eliptik ve sivri uçludur. Çiçek durumu gevşek ve 3 ila 30 çiçekten oluşan talkım halindedir. Bırahte otsu, mızraksı ve uzun, yükselici, salgılı ya da salgısız tüylerle yoğun biçimde havlıdır.

Çiçek sapı dik ya da yükselici, meyve zamanı bükülmüş, 6 ila 15 mm uzunluğunda, kapsülden daha uzun ve salgılı ya da salgısız tüylerle kaba tüylüdür. Çanak yapraklar mızraksı, 4 ila 4,5 mm uzunluğunda, yapraksı ve yoğun biçimde havlı olup tüyleri çanak yaprakların ucunu aşmaktadır. Taç yapraklar ters mızraksı, 2 ila 3 mm uzunluğunda ve ucu iki parçalıdır. Ercik on adettir. İplikçik tabanında birkaç uzun tüy bulunmaktadır. Boyuncuk beş adettir. Kapsül silindirik, tepede hafifçe kavisli ve 10 dişlidir. Tohum soluk kahverengi, 0,5 mm çapında ve sivri kabarcıklıdır. Çiçek sapı ve çanak yapraklarda salgılı ve salgısız tüyler neredeyse eşit sayıdadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’nın Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerinden İran’a kadar olan alanda yayılış göstermektedir ancak günümüzde Amerika kıtasına da dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Çalılık, ormanlık alan ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle mart ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz kenarından 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde ak boynuzotu ve yaz karı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boynuzlu anlamına gelir ve açık bir şekilde cinsin kapsül yapısına dikkat çekmektedir. Türkçe resmi adı olan boynuzotunun cinsin bilimsel adından türetildiği görülmektedir. Boynuzotu kavramı ayrıca damarsız bitkilere ait bir bölüm olan Anthocerotophyta için de kullanılır. Tür adı Antik Yunanca kısa petalli anlamına gelir ve bu bağlamda türün taç yapraklarının çanak yapraklardan kısa olmasına dikkat çekmektedir. Alttür adı ise Latince Kırım anlamına gelir ve türün tip yerine vurgu yapmaktadır.

Fotoğrafları