İçeriğe geç

Cerastium banaticum (Hasır boynuzotu)

Hasır boynuzotu


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Boynuzotu › Hasır boynuzotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlardan İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

25 ila 40 cm büyüyebilir. Seyrek ya da sıkı küme oluşturur. Çok sayıda gövde görülür. Gövdeler geriye dönük, az pürüzlü cılız tüylüdür. Yapraklar gövdenin tabanına yakın küme halinde, 5,5 cm uzunluğunda, seyrekçe tüylü ya da çıplak, şeritsi ila hayli darca mızraksıdır. Çiçek kurulu kısaltılmıştır. Bırahteler kuru zarsı kenarlıdır. Taç yapraklar dikdörtgensi mızraksı, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve geniş kuru zarsı kenarlıdır. Taç yapraklar beyaz, 7 ila 11 mm uzunluğundadır. Kapsül zarsı, çanağı aşmış durumda ve düz dişler tarafından açılır. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

Gözlem

Kayalık bölgeler ve yamaçlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Başiskele ilçesinde tek bir noktada 20 ila 30 arası sayıda bireyden oluşan bir popülasyon halinde gözlemlenmiştir. Bölgede, bitkinin çiçek açtığı dönemde yoğun yürüyüş ve piknik faaliyetleri görülmektedir. Yine bölgede yakılan mangal ateşleri türün geleceğini tehdit etmektedir.

Yaygın adları

Hasır boynuzotu.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

700-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “boynuzlu” anlamına gelir. Cinsin tohum yapısına işaret eder. Türkçe resmi adı olan “boynuzotu”nun cinsin bilimsel adından türetildiği görülmektedir. Boynuzotu kavramı ayrıca damarsız bitkilere ait bir bölüm olan Anthocerotophyta için de kullanılır. Tür adı Latince “Banat” anlamına gelir. Banat, orta Romanya, Macaristan ve Sırbistan arasında kalan coğrafi bölgenin adıdır ve türün tip yerine işaret eder. Güncel durumuna János Heuffel’in “Ememeratio plantarum in Banatu Temesiensi” adlı eserinde gelmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Pl. Banat. Rar. ind. 1828. (Rochel) Heuff.

Bir Yorum Yazın