Cephalaria transsylvanica (Tarla pelemiri)

derleyen:

Özet

Cephalaria transsylvanica (Tarla pelemiri) genelde ekili arazilerin civarında görülen ve yaz başından güz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Dipsacales

Hanımeli takımı

Caprifoliaceae

Hanımeligiller

Cephalaria

Pelemir

Tanımı

Cephalaria transsylvanica (Tarla pelemiri) genellikle 80 ila 120 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dik, çıplak ila havlı ya da kıllıdır. Yapraklar derin teleksi, üsttekiler dar bölümlü ve kenarları düz ya da dişlidir. Çiçek başları küresel ve 0,5 ila 1,25 cm çapındadır. İnvolusel bırahteler yumurtamsı ve mukronattır. Çiçek tablası bırahteleri yumurtamsı ila mızraksı, kısa bir kılçıkla sipsivri uçlu, genellikle merkezde morumsu çizgili ve kenarları kirpiklidir. Taç leylak ya da beyaz renklidir. İnvolukrum 5 mm uzunluğunda, dört köşeli, 8 nervürlü ve tepede 8 eşit dişlidir. Çanak fincansı ve çok sayıda tüy benzeri kıllıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülen bitki umumiyetle haziran ve ekim ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda igenelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde tarla pelemiri adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kafa anlamına gelir. Çiçeklerin saplı çiçek kurullarında görülmesine işaret eder. Tür adı Latince Transilvanya, Romanya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Transylvania” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. İsmet kenar avatarı
    İsmet kenar

    Yorumunuzu buraya yazın…
    Bir kaç kg tohum alabilirmiyim?.

Görüşünüzü Yazın