Cephalaria transsylvanica (Tarla pelemiri)

Tanımı

1 metre büyüyebilir. Gövde dik, tüysüz ila havlı ya da kıllıdır. Yapraklar derin teleksi, üsttekiler dar bölümlü, kenarları düz ya da dişlidir. Çiçek başları küresel, 0,5 ila 1,25 cm çapındadır. İnvolusel bırahteler yumurtamsı, mukronattır. Çiçek tablası bırahteleri yumurtamsı ila mızraksı, genellikle merkezde morumsu çizgili, kenarları kirpiklidir. Taç leylak ya da beyaz renklidir. İnvolukrum 5 mm uzunluğunda, dört köşeli, 8 nervürlü, tepede 8 eşit dişlidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Tarlalar, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kafa anlamına gelir. Çiçeklerin saplı çiçek kurullarında görülmesine işaret eder. Tür adı Latince Transilvanya, Romanya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Transylvania” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde tarla pelemiri adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Yorumlar

  1. İsmet kenar avatarı
    İsmet kenar

    Yorumunuzu buraya yazın…
    Bir kaç kg tohum alabilirmiyim?.

Görüşünüzü Yazın