İçeriğe geç

Cephalanthera rubra (Çam çiçeği)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Çamçiçeği › Çam çiçeği

Nadir bitkiAsgari endişe (LC).

10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde ince, yapraksı ve üst bölümde havlıdır. Yapraklar 3 ila 8 arası sayıda, yayılıcı, mızraksı ve en çok 12 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu başak formunda, genellikle gevşek ve birkaç ya da çok sayıda çiçeklidir. Bırahte mızraksı, alttakiler yaprak benzeri ve genellikle yaprakları aşar durumdadır. Çiçekler parlak gül ya da menekşe renklidir. Çanak yapraklar yayılıcı, dikdörtgensi mızraksı ve 20 mm uzunluğundadır. Taç yaprak hafifçe daha kısadır. Hypochile beyazımsıdır ve tabanda turuncu sarı leke vardır, epichile yumurtamsı mızraksı, ucu sivri, 15 mm uzunluğunda ve sarımsı kahverengi sorguçludur. Yumurtalık havlıdır.

Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülür. Gözlemlenen bölgelerde 1 ila 3 arası birey sayılabilmiştir. Bireyler birbirlerine uzak bir konumdadır. Kocaeli için nadir bir türdür. Karamürsel ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çamçiçeği adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bitki, Campanula persicifolia (zarif çıngırak) bitkisinin tozlayıcısı olan böcekleri kendine çekebilmek için adı geçen bitkinin görünümünü taklit etmektedir. İki bitkiyi aynı gün aynı yerde gözlemledik.

Doğan, Hüseyin (2022). Cephalanthera rubra (Çam çiçeği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/cephalanthera-rubra/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın