İçeriğe geç

Cephalanthera longifolia (Kuğu salebi)

Kuğu salebi


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAvrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Çamçiçeği › Kuğu salebi

Dağılımı

Akdeniz havzası ile Avrupa’dan Japonya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde çok sayıda, dik ve tüysüzdür. Yapraklar koyu yeşil renkli, uzun ve darca tepeye doğru gittikçe sivrilme eğilimindedir. Çiçek kurulu gevşek, 5 ila 20 arası sayıda çan biçimde çiçeklidir. Çiçekler beyaz renkli, 1 cm uzunluğunda, sarı kenarlı dudaklı ve genellikle günün en sıcak ve güneşin en parlak saatlerde açarlar. Meyve kuru bir kapsüldür ve tohumlar toz halindedir. Bazı bireyler aklorofildir ve mantarlara bağlı olarak hayatlarını sürdürürler.

Gözlem

Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülür. Gözlemlenen bölgelerde 1 ila 3 arası birey sayılabilmiştir. Bireyler birbirlerinden oldukça uzak bir konumdadır. Kocaeli için nadir bir türdür. Gebze, Kartepe ve İzmit’te gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kuğu salebi.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “top başçıklı” anlamına gelmektedir. Başçıkların küresel yapısına işaret eder. Başçık bitkilerde, erkek organın tepesinde bulunan ve polenleri bulunduran yapının adıdır. Tür adı ise Latince “uzun yapraklı” anlamına gelir. Türün cinse bağlı diğer türlere göre gövde yapraklarının belirgin biçimde uzun olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Helleborine foliis praelongis angustis, floribus candidis”tir.

Biliyor musunuz?

Çiçek üzerinde normalde besin değeri az olan sarı renkli bir toz bulunur. Bu toza “aldanarak” çiçeğe konan böcek ağırlığı ile çiçeği aşağı doğru eğer ve böylece böceğin sırtına pollinia’daki gerçek polenler bulanmış olur. Bitki bu “hileli” stratejisi ile tozlaşmayı sağlar.

Fotoğrafları

Literatür

Oesterreichische Botanische Zeitschrift 38: 81. 1888. (L.) Fritsch.

Bir Yorum Yazın