İçeriğe geç

Cephalanthera longifolia (Kuğu salebi)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Çamçiçeği › Kuğu salebi

Nadir bitkiAvrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

20 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde çok sayıda, dik ve tüysüzdür. Yapraklar koyu yeşil renkli, uzun ve darca tepeye doğru gittikçe sivrilme eğilimindedir. Çiçek kurulu gevşek, 5 ila 20 arası sayıda çan biçimde çiçeklidir. Çiçekler beyaz renkli, 1 cm uzunluğunda, sarı kenarlı dudaklı ve genellikle günün en sıcak ve güneşin en parlak saatlerde açarlar. Meyve kuru bir kapsüldür ve tohumlar toz halindedir. Bazı bireyler aklorofildir ve mantarlara bağlı olarak hayatlarını sürdürürler.

Akdeniz havzası ile Avrupa’dan Japonya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülür. Gözlemlenen bölgelerde 1 ila 3 arası birey sayılabilmiştir. Bireyler birbirlerinden oldukça uzak bir konumdadır. Kocaeli için nadir bir türdür. Gebze, Kartepe ve İzmit’te gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kuğu salebi adı ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Çiçek üzerinde normalde besin değeri az olan sarı renkli bir toz bulunur. Bu toza “aldanarak” çiçeğe konan böcek ağırlığı ile çiçeği aşağı doğru eğer ve böylece böceğin sırtına pollinia’daki gerçek polenler bulanmış olur. Bitki bu “hileli” stratejisi ile tozlaşmayı sağlar.

Doğan, Hüseyin (2022). Cephalanthera longifolia (Kuğu salebi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/cephalanthera-longifolia/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın