İçeriğe geç

Cephalanthera epipactoides (Ana çamçiçeği)

Ana çamçiçeği


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Akdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Çamçiçeği › Ana çamçiçeği

Dağılımı

Yunanistan ve Türkiye’de doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde bir ila üç arası sayıda, sağlam ve boyunca yapraksıdır. Alt yapraklar kılıf benzeri, sarılıcı, üst yapraklar düz, yumurtamsı mızraksı, 4 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 40 cm uzunluğunda, yoğun ve 10 ila 30 arası sayıda çiçeklidir. Bırahte çiçekleri aşar. Çiçekler beyaz renklidir ve çoğunlukla tam açık değildir. Çanak yaprak mızraksı ve 25 ila 30 mm uzunluğundadır. Taç yaprak yumurtamsı mızraksı, hafifçe kısadır. Mahmuz koniksi ve 3 ila 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülür. Gözlemlenen bölgelerde 1 ila 3 arası birey sayılabilmiştir. Bireyler birbirlerine yakın bir konumdadır. Kocaeli için nadir bir türdür. Sadece Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ana çamçiçeği.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “top başçıklı” anlamına gelmektedir. Başçıkların küresel yapısına işaret eder. Başçık bitkilerde, erkek organın tepesinde bulunan ve polenleri bulunduran yapının adıdır. Tür adı Yunanca “Epipactis (Bindallıçiçeği) gibi” anlamına gelir. Türün karakteristik olarak ilgili cinse olan yüzeysel benzerliğine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Annales des Sciences Naturelles; Botanique, série 4 1: 30. 1854. Fisch. & C.A.Mey.

Bir Yorum Yazın