Cephalanthera epipactoides (Ana çamçiçeği)

derleyen:

Özet

Cephalanthera epipactoides (Ana çamçiçeği) genelde orman altı ve makiliklerde görülen ve bahar sonu yaz başında çiçek açan bir orkide türüdür.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Orchidaceae

Salepgiller

Cephalanthera

Çamçiçeği

Tanımı

Cephalanthera epipactoides (Ana çamçiçeği) genellikle 30 ila 100 cm büyüyebilen bir bitkidir. Gövde bir ila üç arası sayıda, sağlam ve boyunca yapraksıdır. Alt yapraklar kılıf benzeri, sarılıcı, üst yapraklar düz, yumurtamsı mızraksı, 4 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 40 cm uzunluğunda, yoğun ve 10 ila 30 arası sayıda çiçeklidir. Bırahte çiçekleri aşar. Çiçekler beyaz renklidir ve çoğunlukla tam açık değildir. Çanak yaprak mızraksı ve 25 ila 30 mm uzunluğundadır. Taç yaprak yumurtamsı mızraksı, hafifçe kısadır. Mahmuz koniksi ve 3 ila 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Yunanistan ve Türkiye’de doğal olarak yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda Gebze ilçesinde gözlemlemek mümkündür. Gözlemlenen bölgelerde yalnız 1 ila 3 arası birey sayılabilmiştir ve bireyler birbirlerine yakın bir konumdadır.

Türkçe adı

Dilimizde ana çamçiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca top başçıklı anlamına gelmektedir ve açık bir şekilde başçıkların küresel yapısına işaret eder. Başçık bitkilerde, erkek organın tepesinde bulunan ve polenleri bulunduran yapının adıdır. Tür adı Yunanca Epipactis gibi anlamına gelir ve bu bağlamda türün karakteristik olarak Epipactis (Bindallıçiçeği) cinsi ile olan yüzeysel benzerliğine işaret eder.

Fotoğrafları