Cephalanthera epipactoides (Ana çamçiçeği)

Tanımı

30 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde bir ila üç arası sayıda, sağlam ve boyunca yapraksıdır. Alt yapraklar kılıf benzeri, sarılıcı, üst yapraklar düz, yumurtamsı mızraksı, 4 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 40 cm uzunluğunda, yoğun ve 10 ila 30 arası sayıda çiçeklidir. Bırahte çiçekleri aşar. Çiçekler beyaz renklidir ve çoğunlukla tam açık değildir. Çanak yaprak mızraksı ve 25 ila 30 mm uzunluğundadır. Taç yaprak yumurtamsı mızraksı, hafifçe kısadır. Mahmuz koniksi ve 3 ila 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Yunanistan ve Türkiye’de doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum] Genellikle orman açıklıkları ile makilik alanlarda görülür. Gözlemlenen bölgelerde 1 ila 3 arası birey sayılabilmiştir. Bireyler birbirlerine yakın bir konumdadır. Sadece Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde ana çamçiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca top başçıklı anlamına gelmektedir. Başçıkların küresel yapısına işaret eder. Başçık bitkilerde, erkek organın tepesinde bulunan ve polenleri bulunduran yapının adıdır. Tür adı Yunanca Epipactis gibi anlamına gelir. Türün karakteristik olarak Epipactis (Bindallıçiçeği) cinsi ile olan yüzeysel benzerliğine işaret eder.

Fotoğrafları