Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Centaurea phrygia subsp. stenolepis

Fotoğraf

Bakımı

Centaurea phrygia subsp. stenolepis çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Centaurea phrygia subsp. stenolepis çayır, açık orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Wig knapweed; Mor serçebaşı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca Sentor (Yunan mitolojisinde tıbbı keşfeden Sentor Chiron’a atıftır); tür adı Latince Frigya; alttür adı ise Yunanca dar pullu anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Asterales
Familya:
Cins: Centaurea

Tanım

Cent. Ungar. National-Mus.: 90 1907.

Tanımlayan

(A.Kern.) Gugler, 1907.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Centaurea phrygia subsp. stenolepis 25 ila 70 cm. büyüyebilir. Stem diktir ve üst bölümde dallıdır. Yaprakların üst yüzeyi skabrous, alt yüzeyi hafifçe araknoid tomentos’tur. Yapraklar entire (minik dentikulat), alttakiler genişçe lanseolat ve petiolat, orta ve üsttekiler lanseolat ila oblong ve sapsızdır. İnvolükre 16 ila 20 mm. uzunluğunda ve 10 ila 15 mm. genişliğinde ve oblong’tur. Filari uzantıları küçük, 6 ila 12 mm. uzunluğunda, alt bölümü siyahımsı kahverengi, ucu açık kahverengidir. Çiçekler gül mor renklidir. Aken 3,2 ila 3,8 mm. uzunluğundadır. Pappus 0,5 ila 1,5 mm. uzunluğundadır. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar. Sarısu‘da görülmüştür.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Bakis, Y., Babac, M. T., & Uslu, E. (2011) “Updates and improvements of Turkish Plants Data Service (TÜBİVES)”

Flora of Turkey

Sect. Jacea: Perennials, branched above with several medium sized capitula. Leaves undivided or lower pinnatilobate. Involucre ovoid to subglobose. Appendages very variable, but never decurrent; orbicular and lacerate or triangular to filiform with regular cilia. Flowers rose purple, marginal radiant (or absent), without staminodes. Achenes small to medium sized; pappus scabrous, always shorter than achene (inner row often not distinct), sometimes absent.
Centaurea stenelopis için:
Perennial, 25-70(-100) cm, stem erect, branched in upper part. Leaves scabrous above, slightly arachnoid-tomentose below, entire (minutely denticulate), lower broadly lanceolate (2-6 cm broad) and petiolate, median and upper lanceolate to oblong, sessile. Involucre 16-20 x 10-15 mm, oblong. Appendages small, only patly covering basal part of phyllaries, only 0,5-0,8(-1) mm broad at base, gradually narrowed into threadlike recurved tip, whole appendage 6-12 mm, blackish-brown in lower part, tip light-brown, with numerous distant 2,5-4 mm cilia on both sides. Flowers rose-purple, marginal radiant. Achenes 3,2-3,8 mm; pappus 0,5-1,5 mm. Fl. 7-8. Meadows, scrub, 900-1350 m. V:509.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın