İçeriğe geç

Cedrus deodara (Himalaya sediri)

Himalaya sediri


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiNeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Çam takımı › Çamgiller › Sedir › Himalaya sediri

Dağılımı

Bitki doğal olarak Ortaasyada yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle dünyanın büyük bir bölümünde peyzaj alanlarına dikilmektedir.

Genel bilgiler

40 ila 50 metre kadar büyüyebilir. Gövde 3 metre çapa kadar ulaşabilir. Genç dallar sarkıktır. İğne yapraklar 2,5 ila 5 cm uzunluğunda, ince ve uzun sürgünler üzerindedir. Bunlar açık yeşil ila mavimsi yeşil renklerdedir. Dişi kozalak fıçı biçiminde, 7 ila 13 cm uzunluğunda ve 5 ila 9 cm genişliğindedir. Erkek kozalak 4 ila 6 cm uzunluğundadır.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Himalaya sediri.

Kozalak zamanı

Ekim-Aralık ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Cedrus ve Juniperus (ardıç) türlerini tanımlamak için kullanılan Antik Yunanca mahreçli bir kelimedir. Tür adı Sanskrit “tanrıların ağacı” anlamına gelir. Türün bölgede kutsal sayılmasına işaret eder. Pakistan’ın milli ağacıdır.

Geleneksel tıp

Odunun özü gaz giderici, terletici, idrar söktürücü ve balgam söktürücüdür. Kaynatılarak ateş, şişkinlik, akciğer ve üriner bozukluklar, romatizma, yığınlar, böbrek taşları, uykusuzluk, diyabet tedavisinde kullanılır. Yılan ısırıklarına karşı panzehir etkilidir. Reçinesi, çürükleri, cilt hastalıklarını ve eklem yaralanmalarını tedavi etmek için harici olarak kullanılır. Kabuğu büzücüdür ve ateş, ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Ağaçtan elde edilen yağ hayvanların çeşitli bölgelerine sürülerek böceklerden korunmalarını sağlar.

Dioscorides: Görüşü temizlemek için kullanılır. Korneadaki lekeleri giderir. Sirke ile gargara yapıldığında diş ağrısını giderir. Cinsel ilişkiden önce cinsel organlara sürülürse doğum kontrolü işlevi görür. Bit ve sirke öldürücüdür. Yağı hayvanlardaki uyuz vakalarında etkilidir.

İbn-i Sînâ: Uyuşma ve felç vakalarında başvurulur. Koma ve sara hallerinde faydalanılır. Böbrek ve mesane taşlarını düşürücüdür.

Fotoğrafları

Literatür

Loudon’s Hortus Britannicus. A catalogue 388, no. 23637. 1830. (Roxb. ex D.Don) G.Don

Bir Yorum Yazın