İçeriğe geç

Cedrus atlantica (Atlas sediri)

Atlas sediri


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Neofit bitki, Kozmetik, Haşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Çam takımı › Çamgiller › Sedir › Atlas sediri

Dağılımı

Bitki doğal olarak Atlas dağlarında yayılış gösterir. Peyzaj değeri nedeniyle günümüzde park ve bahçelere dikilmektedir.

Genel bilgiler

30 ila 35 metre kadar büyüyebilir. Gövde çapı 1,5 ila 2 metreye ulaşabilir. Gençken taç piramit biçimindedir. Dalcıklar yatay ya da yukarı doğru eğik, karşılıklı ya da almaşlı dizilişli, genellikel sarkık değil, soluk sarı kahverengi, ilk yıl havlı, sonrasında koyu gri renklidir. Kış tomurcukları koniksidir. Yapraklar kısa dalcıklarda 19 ila 28 arası sayıda demetler halinde, koyu yeşil renkli, şeritsi, 15 ila 35 cm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde ve sipsivri uçludur. Tohum kozalakları mor lekeli, olgunlaştıklarında soluk kahverengi, oval ila sütunsu, 7 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğindedir. Tohumlar üçgensi ve 1 cm uzunluğundadır. Cedrus libani ile oldukça benzerdir ve bazı kaynaklara göre onun alttürüdür.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Atlas sediri.

Kozalak zamanı

Ekim-Ocak ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Cedrus ve Juniperus (ardıç) türlerini tanımlamak için kullanılan Antik Yunanca mahreçli bir kelimedir. Tür adı Latince “Atlas dağları” anlamına gelir. Türün yayılış alanına işaret eder.

Geleneksel tıp

Dallarından elde edilen yağ dolaşım ve solunum sistemlerini uyaran ve sinirleri yatıştıran bir antiseptik ve mantar önleyicidir. Yağ aynı zamanda büzücü, idrar söktürücü, balgam söktürücü ve yatıştırıcıdır.

Biliyor musunuz?

Dallarından elde edilen yağ parfüm ve sabun yapımında kullanılır. Yağı böcek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Traité Général des Conifères ou description de toutes les espèces et variétés aujourd’hui connues, avec leur synonymie, l’indication des procédés de culture et de multiplication qu’il convient de leur appliquer. 2: 374. 1867. (Endl.) G.Manetti ex Carrière

Bir Yorum Yazın