Site icon Kocaeli Bitkileri

Catharanthus roseus (Pervane çiçeği)

Pervane çiçeği


Anahtar kelimeler: Zehirli bitkiTıbbi bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki

Dolaşım

Bitkiler › Gentiyan takımı › Zakkumgiller › Pervane › Pervane çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Madagaskar’da yayılış gösterir. Günümüzde yaygın biçimde süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümünde kullanılır.

Genel bilgiler

Her dem yeşil çalımsı ya da çok yıllık bir bitkidir. Tabanda odunsudur. 30 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde dik ya da yatıktır. Genç gövdeler kısa havlıdır. Yapraklar oval ya da dikdörtgensi, 2,5 ila 9 cm uzunluğunda, 1 ila 3,5 cm genişliğinde, parlak yeşil renkli ve çıplaktır. Yaprak sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Yapraklar karşılıklı dizilidir. Çiçekler beyaz, pembe ya da kırmızı renkli olabilir. Bunlar 1 ila 4 arası sayıda küme halindedir. Çiçek sapı 1 ila 3 mm uzunluğundadır. Çanak tüpü kısa, lobları şeritsi sivri, 5 ila 7 mm uzunluğunda ve tüylüdür. Taç tüpü 2 ila 2,5 cm uzunluğunda ve lobları dikdörtgensi yuvarlak ya da ters yumurtamsıdır. Yumurtalık havlıdır. Meyve iki adet, ince, silindirik, çizgili ve 1,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır.

Gözlem

Saksı ve bahçelerde görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Pervane çiçeği.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “saf/katışıksız çiçek” anlamına gelir. Tür adı Latince “gül renkli” anlamına gelir. Türün taç yaprak rengine işaret eder.

Mutfak

Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Hipertansiyon, astım, adet düzensizlikleri, kronik kabızlık, ishal, hazımsızlık, sıtma, humma, diyabet, kanser ve cilt hastalıklarını tedavi etmek için kaynatılarak kullanılır. Yaprak özü, diş ağrısını gidermek için gargara yapılarak kullanılır. Diyabet ve sıtma tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

A General History of the Dichlamydeous Plants 4(1): 95. 1838[1837]. (L.) G.Don

Exit mobile version