Catharanthus roseus (Pervane çiçeği)

derleyen:

Tanımı

Her dem yeşil çalımsı ya da çok yıllık bir bitkidir. Tabanda odunsudur. 30 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde dik ya da yatıktır. Genç gövdeler kısa havlıdır. Yapraklar oval ya da dikdörtgensi, 2,5 ila 9 cm uzunluğunda, 1 ila 3,5 cm genişliğinde, parlak yeşil renkli ve çıplaktır. Yaprak sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Yapraklar karşılıklı dizilidir. Çiçekler beyaz, pembe ya da kırmızı renkli olabilir. Bunlar 1 ila 4 arası sayıda küme halindedir. Çiçek sapı 1 ila 3 mm uzunluğundadır. Çanak tüpü kısa, lobları şeritsi sivri, 5 ila 7 mm uzunluğunda ve tüylüdür. Taç tüpü 2 ila 2,5 cm uzunluğunda ve lobları dikdörtgensi yuvarlak ya da ters yumurtamsıdır. Yumurtalık havlıdır. Meyve iki adet, ince, silindirik, çizgili ve 1,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Madagaskar’da yayılış gösterir. Günümüzde yaygın biçimde süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümünde kullanılır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Saksı ve bahçelerde görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde pervane çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca saf/katışıksız çiçek anlamına gelir. Tür adı Latince gül renkli anlamına gelir. Türün taç yaprak rengine işaret eder.

Gıda

Yapraklarından çay elde edilir.

Tıp

Hipertansiyon, astım, adet düzensizlikleri, kronik kabızlık, ishal, hazımsızlık, sıtma, humma, diyabet, kanser ve cilt hastalıklarını tedavi etmek için kaynatılarak kullanılır. Yaprak özü, diş ağrısını gidermek için gargara yapılarak kullanılır. Diyabet ve sıtma tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları