Carthamus lanatus (Sarıdiken)

Tanımı

15 ila 75 cm. büyüyebilir. Gövde kahverengimsi ila saman renkli, seyrek ya da yoğun tüylüdür. Gövde yaprakları genellikle yeşil, 3 ila 6 cm uzunluğunda ve 1 ila 1,5 cm genişliğinde, yumurtamsı sipsivri, sarılıcı ve salgılı tüylüdür. Çiçekler sarı renklidir. Dış filariler dik ila yayık, orta filariler ile kademeli olarak sipsivridir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak işgalci tür olarak daha geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sarı diken ve ala diken adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Arapça boya anlamına gelir. Çiçeklerinin tekstil sektöründe boya olarak kullanılmasına atıftır. Türkçe yaygın adı olan asfir ya da aspir Arapça sarı boya anlamına gelen usfur (عُصْفُر) kelimesinden muharreftir. Tür adı Latince yünlü anlamına gelir. Bitkinin yoğun biçimde tüyle kaplı olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “caule piloso: superne lanato” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Tohumlarından yağ elde edilir.

Tıp

Parazit düşürücü, terletici ve ateş düşürücüdür.

Fotoğrafları