Carpesium cernuum (Yedi kuzeyotu)

Tanımı

50 ila 100 cm. büyüyebilir. Gövde sağlam, dik, yoğun beyaz tüylü ve çok dallıdır. Alt gövde yaprakları ince, kaşıksı dikdörtgensi, 9 ila 25 cm uzunluğunda ve 4 ila 6 cm genişliğinde, her iki yüzü de yoğun beyaz tüylü, orta gövde yaprakları daha küçüktür. Çiçek başı tek, 5 ila 10 cm uzunluğundaki sap üzerinde, 15 ila 18 mm genişliğinde, çok sayıda yapraklı, bunlar şeritsi mızraksı, 2 ila 5 cm uzunluğunda, tabanı dar ve tepesi küttür. Dış filariler 3 ila 4 mm uzunluğunda, dikdörtgensi, küt, çıplak ve diktir. Çiçekler 2 mm uzunluğundadır. Kapçık şeritsidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Dere kenarlarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yedi kuzeyotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Antik Yunanca saman gibi anlamına gelebilir ve çiçek rengine işaret etmesi muhtemeldir. Tür adı Latince öne eğik anlamına gelir. Çiçeklerin durumuna işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Chrysanthemum conyzoides cernuum, foliis circa florem mollibus”tur.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın