İçeriğe geç

Carpesium abrotanoides (Kuzeyotu)

Kuzeyotu


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Haşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kuzeyotu › Kuzey otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 80 cm kadar büyüyebilir. Gövde sağlam, silindirik, seyrekçe havlı ve genellikle alt bölümde dallıdır. Yapraklar yumurtamsı eliptik ya da mızraksıdır. Çiçek başı çok sayıda, 6 ila 8 mm genişliğinde, sapsız ya da kısa saplıdır. Dış filariler yumurtamsı, 5 mm uzunluğunda ve küttür. Çiçekler 2 mm uzunluğundadır. Kapçık 3 mm uzunluğunda, taban ve gagada salgılıdır.

Gözlem

Yol kenarı, ormanlık alanlar ve vadilerde görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Kuzeyotu.

Çiçek zamanı

Ağustos-Ekim ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Antik Yunanca “saman gibi” anlamına gelebilir ve çiçek rengine işaret etmesi muhtemeldir. Tür adı Antik Yunanca “Artemisia abrotanum’a benziyor” anlamına gelir. Bitkinin ülkemizde “erkek pelin” olarak bilinen başka bir papatyagiller türüne benzemesine işaret eder.

Mutfak

Yapraklar pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Değiştirici, iskorbüt hastalığı önleyici, büzücü, yatıştırıcı, cerahat dağıtıcı, kusturucu, balgam söktürücü, ateş düşürücü, müshil ve yara iyileştiricidir. Bronşit, bademcik iltihabı, kaynar ve ülser ve yılan ısırması tedavisinde kullanılır. Kök suyu, böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır. Suyu da boğaz ağrısı için çok etkili bir ilaçtır. Tohumlar iltihap giderici, idrar söktürücü, müshil, göğüs ağrısı giderici ve parazit dökücüdür. Kök idrar söktürücü ve parazit düşürücüdür.

Biliyor musunuz?

Tohumları böcek kovucudur.

Literatür

Species Plantarum 2: 860. 1753. L.

Bir Yorum Yazın