İçeriğe geç

Carpesium abrotanoides (Kuzeyotu)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kuzeyotu › Kuzey otu

Nadir bitki, Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Haşerat kovucu.

30 ila 80 cm kadar büyüyebilir. Gövde sağlam, silindirik, seyrekçe havlı ve genellikle alt bölümde dallıdır. Yapraklar yumurtamsı eliptik ya da mızraksıdır. Çiçek başı çok sayıda, 6 ila 8 mm genişliğinde, sapsız ya da kısa saplıdır. Dış filariler yumurtamsı, 5 mm uzunluğunda ve küttür. Çiçekler 2 mm uzunluğundadır. Kapçık 3 mm uzunluğunda, taban ve gagada salgılıdır.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, ormanlık alanlar ve vadilerde görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Kuzeyotu adı ile bilinmektedir.

Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar pişirilerek tüketilebilir.

Değiştirici, iskorbüt hastalığı önleyici, büzücü, yatıştırıcı, cerahat dağıtıcı, kusturucu, balgam söktürücü, ateş düşürücü, müshil ve yara iyileştiricidir. Bronşit, bademcik iltihabı, kaynar ve ülser ve yılan ısırması tedavisinde kullanılır. Kök suyu, böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır. Suyu da boğaz ağrısı için çok etkili bir ilaçtır. Tohumlar iltihap giderici, idrar söktürücü, müshil, göğüs ağrısı giderici ve parazit dökücüdür. Kök idrar söktürücü ve parazit düşürücüdür.

Tohumları böcek kovucudur.

Doğan, Hüseyin (2022). Carpesium abrotanoides (Kuzeyotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/carpesium-abrotanoides/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın