Carlina lanata (Keygana)

derleyen:

Tanımı

Carlina lanata (Keygana) genelde çalılık ve işlenmemiş arazilerde görülen ve yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Carlina

Keygana

Tanımı

Carlina lanata (Keygana) genellikle 5 ila 40 cm kadar büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde havlı, basit ya da dallıdır. Yapraklar 7,5 cm uzunluğunda ve 2,5 cm genişliğinde, loblu ve örümcek ağına benzeyen, kısa, yoğun, hasır gibi tüylerle kaplıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli, kenarları düz ya da dişlidir. Çiçek başları 1,5 ila 2 cm genişliğindedir. Dış filariler mızraksı ve dikenlidir, bunlar gümüşî morumsu iç filarilerden daha uzundur. Taç morumsu pembe renklidir. Kapçık 3 mm, sorguç 15 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman açıklıkları, çalılık, yol kenarı ve tarlalarda görülen bitki umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde keygana adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, Kutsal Roma İmparatoruluğu’nun ilk imparatoru Şarlman’ın (Carolus Magnus/Charlemagne) adını taşımaktadır. Rivayete göre, Şarlman ordusunda görülen veba salgınını, başmeleğin yol göstermesi ile bir Carlina türünün kökünü kullanarak tedavi etmiştir. Şarlman ayrıca, İmparatorluk bahçelerinde yetiştirilmesi gereken bitkilere yönelik bir genelge yayımlamıştır. 72 bitkilik bu liste içinde çeşitli sebze ve süs bitkilerinin yanı sıra tıbbi değeri olan bitkiler de yer almaktadır. Tür adı Latince yünlü anlamına gelir ve açık bir şekilde Yaprakların örümcek ağına benzer tüylerle kaplı olmasına işaret eder.

Fotoğrafları