İçeriğe geç

Carlina biebersteinii subsp. brevibracteata (Kısa kayadikeni)

Kısa kayadikeni


Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Keygana › Kısa kayadikeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 100 cm. büyüyebilir. Gövde tek ve dallıdır. Yapraklar genellikle düz, alt yüzeyi ağsı havlı ila ağsı yünlüdür. Rozet yaprakları 10 ila 20 cm uzunluğunda, darca mızraksı; orta yapraklar 7 ila 13 cm uzunluğunda; üst yapraklar 4 ila 6 cm. uzunluğundadır. Çiçek başları 2 ila 3 cm genişliğindedir. Taç mor renklidir. Dış filariler şeritsi mızraksı, dikensi dişçikli, neredeyse saman renkli iç filarilerin uzunluğundadır. Çok sayıda bırahte görülür. Kapçık dikdörtgensidir.

Gözlem

Yamaçlar ve alpin çayırlarda görülür. Gölcük ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kısa kayadikeni.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

1300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins, Kutsal Roma İmparatoruluğu’nun ilk imparatoru Şarlman’ın adını taşımaktadır. Rivayete göre, Şarlman ordusunda görülen veba salgınını, başmeleğin yol göstermesi ile bir Carlina türünün kökünü kullanarak tedavi etmiştir. Şarlman ayrıca, İmparatorluk bahçelerinde yetiştirilmesi gereken bitkilere yönelik bir genelge yayımlamıştır. 72 bitkilik bu liste içinde çeşitli sebze ve süs bitkilerinin yanı sıra tıbbi değeri olan bitkiler de yer almaktadır. Tür adı Latince “Friedrich August Marschall von Bieberstein‘a” anlamına gelir. 30 Temmuz 1768 – 28 Haziran 1826 tarihleri arasında yaşamış Alman biyolog ve zoolog. Kafkasya florası ile ilgili yaptığı çalışmaları ile bilinir. Alttür adı ise Latince “kısa bırahteli” anlamına gelir. Çiçek sapının dışında olabilen yaprağa benzer yapıların kısalığına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Oesterreichische Akademie der Wissenschaften: Mathematisch-Naturwissenschaftliche Klasse: Denkschriften 128: 518. 1994. (Andrae) K.Werner

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version