Carex tomentosa (Dalsaparna)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Halihazırda Türkçe kaynaklarda Carex filiformis adı ile geçmektedir. 15 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde ince fakat sert, dik ve alt bölümde pürüzlüdür. Hafifçe yığınsı bir bitkidir. Rizomlar sürünücü, uzun ve incedir. Yapraklar 1,5 ila 2,5 mm genişliğinde, gövdeden daha kısa ve neredeyse düzdür. Taban kılıfları morumsu ila kırmızı kahverengidir. Erkek başak bir adettir. Dişi başaklar 1 ila 2 arası sayıda, oval ila kısaca silindirik, 5 ila 15 mm uzunluğunda, dik ve neredeyse sapsızdır. Dişi dışkavuzlar yumurtamsı, sivri uçlu, soluk orta damarla kırmızımsı kahverengi ve torbacıklardan daha kısadır. Torbacıklar grimsi yeşil renkli, genişçe oval, 2 ila 2,5 mm uzunluğunda ve damarsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Nemli çayırlarda görülür. Kandıra ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde dalsaparna adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kesmek anlamına gelir. Bazı türlerin yapraklarının uzun, dar ve keskin kenarlı olmasına işaret eder. Tür adı Latince kaba tüylü anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “capsulis subglobosis tomentosis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları