Carex sylvatica (Merasazı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

15 ila 100 cm büyüyebilir. Yığınsı bir bitkidir. Rizomlar kısa ve kavislidir. Gövde dik, ince ve sıklıkla üst bölümde baş aşağı sarkık, kütçe üç köşeli ve pürüzsüzdür. Taban kılıfı zarsıdır ve zamanla soluk kahverengi olur. Yapraklar 5 ila 60 cm uzunluğunda, 3,5 ila 8 mm genişliğinde, soluk yeşil renkli, gövdeden daha kısa, düz ila katlı ve görece pörsüktür. Erkek başaklar genellikle 1 (ila 3) arası sayıda ve dardır. Dişi başaklar 3 ila 7 arası sayıda, darca silindirik, 1,3 ila 6 cm uzunluğunda, en alttaki ıraksak ve yayıktır. Çiçek kurulu sapı ipliksi ve başağın üç katı uzunluktadır. Başakçıklar baş aşağı sarkık konumdadır. Dişi dışkavuz yumurtamsı mızraksı, sivri ila sipsivri uçlu, üç damarlı, soluk yeşil ya da soluk kahverengi ve zarsı kenarlıdır. Torbacık soluk yeşil ya da soluk kahverengi renkli, ters oval ila elipsoit üç köşeli, 3,5 ila 8 mm uzunluğunda ve genellikle pürüzsüzdür. Fındıkçık soluk kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Sibirya, kuzey Afrika ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Ormanlık alanlar, gölgeli bölgeler ve orman içi dere kenarlarında görülen bitki umumiyetle haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Gölcük ve İzmit ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde mera sazı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kesmek anlamına gelir. Bazı türlerin yapraklarının uzun, dar ve keskin kenarlı olmasına işaret eder. Tür adı Latince ormanda anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Bilgi

Yalıtım malzemesi (içerdeki ısıyı korumak için) olarak kullanıldığı rapor edilmiştir.

Fotoğrafları