Carex divulsa (Ayakotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Kökleri kahverengi ila siyahımsıdır. Gövde 1 metre uzunluğundadır. Gevşek yığınsı bir bitkidir. Taban kılıfları koyu kahverengi ya da siyahımsı ve güçlü biçimde liflidir. Yapraklar 2 ila 5 mm genişliğindedir ve gövdeden hafifçe daha kısadır. Dil küt ya da neredeyse sivri uçludur. Çiçek kurulu 3 ila 15 cm uzunluğundadır. Dişi dışkavuzlar torbacıklarla aynı uzunluktadır. Torbacıklar soluk sarımsı kahverengi ya da koyu kahverengi, darca yumurtamsı ya da yumurtamsı eliptik ya da neredeyse dairesel ve 3 ila 6 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Dere kenarı, çalılık ve ormanlık alanlarda görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ayak otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kesmek anlamına gelir. Bazı türlerin yapraklarının uzun, dar ve keskin kenarlı olmasına işaret eder. Tür adı Latince yabancılaşmış anlamına gelir. Jonathan S. Stokes’un özgün tanımında epitet tercihi ile ilgili detay mevcut değildir. Olasılıkla başakların arasının açık olması ile ilgilidir.

Fotoğrafları