Carex distans (Sina ayakotu)

derleyen:

Tanımı

25 ila 75 cm büyüyebilir. Gövdeler neredeyse silindirik ila belirgin biçimde üçgensi, sert, neredeyse pürüzsüzdür. Tabandaki kılıflar orta ila koyu kahverengi, zaman zaman kırmızı bezeli, kenarları düz ve bazen yapraksızdır. Yapraklar 2,5 ila 5,5 mm genişliğinde, sıklıkla yarısı uzunluğunda olmak üzere gövdeden daha kısa, düz, sert, orta, donuk ya da grimsi yeşil renklidir. Dil 2 ila 3 mm uzunluğundadır. Erkek başaklar genellikle tek, neredeyse silindirik ila darca çomaksı, 1,5 ila 5,5 cm uzunluğunda ve genellikle uzun saplıdır. Dişi başaklar 2 ila 4 adet, dikdörgensi silindirik, 1,2 ila 2,8 cm uzunluğunda, neredeyse dik, bir diğerinden uzak, en alttaki 4 cm uzunluğa kadar saplıdır. En alttaki bırakte başaktan daha uzun ancak çiçek durumundan daha kısadır. Dişi dışkavuzlar yumurtamsı, küt ila sivri, genellikle mukronat, yeşil ila kırmızı kahverengi ve yeşil orta damarlıdır. Torbacıklar soluk yeşilimsi kahverengi ya da zaman zaman sarımsı kahverengi ya da koyu kırmızımsı kahverengi, sıklıkla mor benekli, genişçe yumurtamsı, 3,5 ila 4,6 mm uzunluğunda ve belirgin biçimde damarlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Tuzlu çayırlar, bataklıklar, ormanlık alanlar, tahrip edilmiş araziler ve sığ sularda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sina ayakotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kesmek anlamına gelir. Bazı türlerin yapraklarının uzun, dar ve keskin kenarlı olmasına işaret eder. Tür adı Latince aralıklı anlamına gelir. Dişi başakların arasındaki mesafenin cins özelinde uzun olmasına işaret eder.

Fotoğrafları