Carex brizoides (Narin çayırsazı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

25 ila 55 cm büyüyebilir. Rizomlar 1,5 mm kalınlığında, sürünücü, rizom pulları soluk ila koyu kahverengi ve zamanla lifsidir. Gövde ince, dik ve yukarıda pürüzlü, taban kılıfları genellikle soluk kahverengidir. Yapraklar 1,5 ila 3 mm kalınlığında, üstteki yapraklar gövdeden daha uzun, ince, düz, üst yüzeyde minikçe sivilceli ve kenarları pürüzlüdür. Başakçıklar genellikle 4 ila 12 arası sayıda, hepsi birbirine benzerdir. Çiçek kurulu dikdörtgensi ve 3 cm uzunluğundadır. Dişi dışkavuzlar torbacıklardan daha kısa, darca yumurtamsı, soluk kahverengi ya da yeşil renkli ve sivri uçludur. Torbacıklar grimsi yeşil renkli, dikdörtgensi mızraksı, 3 ila 4,5 mm uzunluğunda ve belirgin olmayan damarlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Sulak alanların kenarında görülür. Kartepe ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde narin çayırsazı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kesmek anlamına gelir. Bazı türlerin yapraklarının uzun, dar ve keskin kenarlı olmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca Briza gibi anlamına gelir. Türün, buğdaygiller cinsi olan Briza (Zembilotu) ile benzerliğine işaret eder.

Fotoğrafları