İçeriğe geç

Carduus pycnocephalus subsp. albidus (Eşek soymacı)

Eşek soymacı


Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Eşekdikeni › Soymaç › Eşek soymacı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne istilacı tür olarak dağılmıştır.

Genel bilgiler

2 metreye kadar uzayabilir. Gövde tüysüz ya da hafif tüylü olabilir. Birden fazla gövde görülür ve dikenlidirler. Tabanda 25 ila 34 cm. çapında bir rozet oluşturur. Buradaki yapraklar ters mızraksı, dört ila 10 loblu olup 10 ila 5 cm uzunluğundadır. Gövde yaprakları almaşlı dizilişli, alt yüzeyi tüylü ve lob uçları dikenlidir. 1 ila 5 arası çiçek -genellikle 3- görülür. Çiçekler pembe ila mor arası renkli ve 1 ila 1,5 cm uzunluğundadır. Kapçık kahverengi ila altın arası renktedir. İnvolukrum 12 ila 16 mm uzunluğunda, ağsı kaba tüylü, yaprak dikenleri 1 ila 3 mm uzunluğunda ve zayıftır.

Gözlem

Kayalık bölgeler, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Eşek soymacı.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Muhtemelen Latince “sivri” veya “sert” anlamına gelen caro kelimesi ile bağıntılıdır. Latince cardoon kelimesi “enginar” anlamına gelir ve bu bağlantı daha güçlü gözükmektedir. Tür adı Antik Yunanca “sıkı başlı” anlamına gelir. Çiçek başlarının sıkı bir küme halinde durmasına işaret eder. Alttür adı ise Latince “beyaz” anlamına gelir. İnvolukrumda görülen ağsı tüylenmeye işaret eder. Özgün tanımda bu “pedunculis ramosis subnudis tomentosis” olarak geçer.

Fotoğrafları

Literatür

Mitteilungen der Botanischen Staatssammlung München 5: 446. 1964. (M.Bieb.) Kazmi

Bir Yorum Yazın