Carduus pycnocephalus subsp. albidus (Eşek soymacı)

derleyen:

cins:

Tanımı

2 metreye kadar uzayabilir. Gövde tüysüz ya da hafif tüylü olabilir. Birden fazla gövde görülür ve dikenlidirler. Tabanda 25 ila 34 cm. çapında bir rozet oluşturur. Buradaki yapraklar ters mızraksı, dört ila 10 loblu olup 10 ila 5 cm uzunluğundadır. Gövde yaprakları almaşlı dizilişli, alt yüzeyi tüylü ve lob uçları dikenlidir. 1 ila 5 arası çiçek -genellikle 3- görülür. Çiçekler pembe ila mor arası renkli ve 1 ila 1,5 cm uzunluğundadır. Kapçık kahverengi ila altın arası renktedir. İnvolukrum 12 ila 16 mm uzunluğunda, ağsı kaba tüylü, yaprak dikenleri 1 ila 3 mm uzunluğunda ve zayıftır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne istilacı tür olarak dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık bölgeler, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde eşek soymacı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Muhtemelen Latince sivri veya sert anlamına gelen caro kelimesi ile bağıntılıdır. Latince cardoon kelimesi enginar anlamına gelir ve bu bağlantı daha güçlü gözükmektedir. Tür adı Antik Yunanca sıkı başlı anlamına gelir. Çiçek başlarının sıkı bir küme halinde durmasına işaret eder. Alttür adı ise Latince beyaz anlamına gelir. İnvolukrumda görülen ağsı tüylenmeye işaret eder. Özgün tanımda bu “pedunculis ramosis subnudis tomentosis” olarak geçer.

Fotoğrafları