İçeriğe geç

Carduus nutans (Eşekdikeni)

Eşekdikeni


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Eşekdikeni › Eşek dikeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde işgalci tür olarak dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır.

Genel bilgiler

Fideler bahar ve yaz arası ortaya çıkarak bir rozet oluştururlar. Kış boyunca bu rozet durur. İkinci yılın bahar mevsiminden itibaren çiçekli sap uzamaya başlar. 1 ila 1,5 metre kadar büyüyen olgun bitkilerin çok dallı gövdeleri olur. Gövde ve yapraklar dikenlidir. Yaprak koyu yeşildir. Kırmızı-mor çiçekler açar. Olgun çiçekler saptan 90-120 derece arası sarkık durur. Saman renginde ve tüylü binlerce tohum üretirler. Çiçek formundan bir ay sonra tohum yaymaya başlarlar. Tohumlar toprakta on yıl boyunca canlı kalabilir. Tohumlar temmuz ve ağustos arasında olgunlaşır. Genellikle zararlı ot sınıfında yer alır. Yaprakları dikenlidir, çiçek başları çok görkemli ve kokuludur. Çiçekler görünene kadar diğer devedikeni türlerinden ayırt etmek zordur. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem

Kayalık bölgeler, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Eşek dikeni.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Muhtemelen Latince “sivri” veya “sert” anlamına gelen caro kelimesi ile bağıntılıdır. Latince cardoon kelimesi “enginar” anlamına gelir ve bu bağlantı daha güçlü gözükmektedir. Tür adı Latince “baş aşağı” anlamına gelir. Çiçek başlarının aşağı doğru sarkık olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “floribus solitariis nutantibus” olarak geçer.

Mutfak

Dikenleri hariç yenilebilir.

Geleneksel tıp

Karaciğer fonksiyonlarını uyarmak için kullanılır. Çiçekler ateşi düşürmek ve kanı temizlemek için kullanılır. Tohumlar linoleik asit açısından zengin sabit bir yağ içerir, bunun da aterosklerozun önlenmesinde fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Bitkiden kağıt elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 821. 1753. L.

Bir Cevap Yazın