Carduus acicularis (Sivri kangal)

derleyen:

cins:

Tanımı

20 ila 60 cm büyüyebilir. Çiçek başları tek ve 1 ila 12 cm uzunluğundaki çiçek sapı üzerindedir. Çiçekler koyu mor renklidir. Gövde seyrek yükselici bileşik salkım halindedir. 15 ila 20 cm uzunluğunda, dikdörtgensi çan biçimli, keçe ila örümcek ağı tüylü, dış filariler mızraksı bizsi, seyrek, iç orta filariler şeritsi mızraksı ve iç filarilerden daha uzundur. Taç koyu mor renkli, dik, 3 ila 4 mm uzunluğunda lobludur ve bunlar en uzun orta filarilerden daha kısadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık bölgeler, tarlalar ve dere kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sivri kangal adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Muhtemelen Latince sivri veya sert anlamına gelen caro kelimesi ile bağıntılıdır. Latince cardoon kelimesi enginar anlamına gelir ve bu bağlantı daha güçlü gözükmektedir. Tür adı Latince iğnemsi anlamına gelir. Türün iğne benzeri bırahtelerine işaret eder. Özgün tanımda bu “squamis calycinis lineari aciformibus” olarak geçer.

Fotoğrafları