İçeriğe geç

Carduus acanthoides (Saka dikeni)

Saka dikeni


Anahtar kelimeler: Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Eşekdikeni › Sakadikeni

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir ancak dünyanın büyük bölümüne işgalci tür olarak yayılmıştır.

Genel bilgiler

2 metre büyüyebilir. Gövde ve yapraklar dikenli, bazen de tüylüdür. Tabanda yapraklardan bir rozet oluşturur, gövde buradan uzanır, gövdede ara sıra tırtıklı, buruşuk ve dikenli yapraklar görülür. Gövdenin her bir dalında bir ya da birkaç çiçek başı belirir. Cirsium vulgare‘ye benzer ancak onun çiçekleri daha büyük ve yaprakları daha tüylüdür. Carduus nutans‘ın ise yine çiçekleri daha büyüktür ve geniş gösterişli bırahteleri vardır. Yetişkin bir bitki on bin tohum üretebilir. Tohumlar on yıl boyunca toprakta canlı kalabilir..

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Saka dikeni.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Muhtemelen Latince “sivri” veya “sert” anlamına gelen caro kelimesi ile bağıntılıdır. Latince cardoon kelimesi “enginar” anlamına gelir ve bu bağlantı daha güçlü gözükmektedir. Tür adı Antik Yunanca “Acanthus gibi” anlamına gelir. Ayıpençesigillere bağlı bir cins olan Acanthus (ayıpençesi) ile benzerliğe işaret eder.

Literatür

Species Plantarum 2: 821. 1753. L.

Bir Yorum Yazın