Cardamine quinquefolia (Hanım gömleği)

Tanımı

15 ila 45 cm büyüyebilir. Gövde yaprakları teleksi, yaprakçıklar 2 ila 3 çift halinde, mızraksı, düzensiz testere dişli ve kirpiklidir. Çiçekler 6 ila 15 arası sayıda salkım halindedir. Taç yapraklar 14 ila 18 mm uzunluğundadır. Cardamine bulbifera’dan boyutunun küçük olması ile ayrılır. Ayrıca gövdedeki küçük soğancıklar görülmez, çiçeklerin altındaki yapraklar sarmaldır ve taç yapraklar leylak ya da pembe renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar, çalılıklar ve dere kenarlarında görülür. Gölcük ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde hanım gömleği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kakule anlamına gelir. Kakule, Zingiberaceae ailesine bağlı bir dizi bitkinin tohumuna verilen addır. Tohumların görünüm ve lezzet bakımından kakuleyi andırmalarına işaret eder. Tür adı Latince beş yapraklı anlamına gelir. Türün teleksi yaprak yapısına işaret eder. Bitki için önerilen hanım gömleği adı aslında Cardamine pratensis türü için uygun görülen bir isimdir. Bitki Ortaçağ Avrupa’sında hanım önlüğü olarak bilinirdi. Türün çiçeklerinin smock adı verilen önlüklere benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları