Cardamine hirsuta (Kıllı kodim)

Tanımı

30 cm kadar büyür. İklim koşullarına bağlı olarak yılda iki kere döngüye girebilir. Bu döngüler bahar ve güz mevsimlerinde olur. Yine iklim koşullarına bağlı olarak tohumlar güz aylarında çimlenir, bitki kış boyunca yeşil kalarak baharda çiçek açar. Genellikle tabanda rozet oluşturur, yapraklar hem dik gövdenin hem de rozetin birer parçası olurlar. Rozetteki yapraklar teleksi olarak 8 ila 15 arası yaprakçığa bölünür, bunlar sapa bağlanan kısa bir gövdeye sahiptirler. Bu yapraklar 3,5 ila 15 cm uzunluğundadır. Yaprakçıklar yuvarlak ya da yumurtamsı, pürüzsüz ya da dişli kenarlı olabilirler. Gövde yaprakları da daha az olmak üzere yaprakçıklara bölünürler ve bu yapraklar rozetteki yapraklardan kısadır. Gövde, sap ve gövde yaprakları seyrek biçimde tüylüdür. Gövde bazen dalsız bazen da tabana yakın yerlerden dallıdır. Küçük beyaz çiçekler bırahte olmaksızın bir salkım halinde görülür, tohumların olgunlaşma sürecinde çiçek açmaya devam eder. Çiçeklerin dört adet beyaz taç yaprağı vardır ve kaşıksı biçimlidirler. Dört ercik görülür. Çiçeklerin altında dört adet dikdörtgensi çanak yaprak bulunur. Tohumlar mayıs ile eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kafkasya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kıllı kodim adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kakule anlamına gelir. Kakule, Zingiberaceae ailesine bağlı bir dizi bitkinin tohumuna verilen addır. Tohumların görünüm ve lezzet bakımından kakuleyi andırmalarına işaret eder. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir. Türün belirgin biçimde tüylü olmasına işaret eder.

Gıda

Yaprak ve çiçekleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları salatalara eklenir.

Fotoğrafları